Annonce

Annonce

Svar: Gråd, gråd og atter gråd


21. februar 2011

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære trætte tvillingemor

Det er den langvarige utrøstelige gråd, som børn tager skade af. Det er situationer, hvor de får lov til at græde længe og hvor man ikke reagerer, men bare lader dem græde.

At du nogle gange er nødt til at lade din dreng ligge, fordi du skal tage dig af hans søster - sådan må det være og det er okay. Du skal naturligvis forsøge at minimere gråden så meget som muligt, netop lade ham se dig, fornemme at du er der og skynde dig at blive færdig med din datter, så du kan tage dig af begge børn samtidig. Men skal hendes ble skiftes, så må han jo nogle gange vente på det. Det er så bare ikke her, du skal bruge ½ time på bleskiftning, pludren og babymassage på puslebordet - for brormand venter og det skal gå stærkt :)

Hvis han har brug for tæt fysisk kontakt, så kan du overveje om han/du kunne have glæde af en slynge, så du kan bære ham rundt hos dig, imens du laver andre ting.

Det vil blive lettere på sigt, når børnene begynder at kunne sidde i en høj stol, så vil du kunne have dem ...


Annonce

... siddende, så de kan se dig og følge med i hvad der foregår, fordi de kommer mere på højkant. De vil også i den alder kunne aktivere sig selv i lidt længere tid, vil begynde at kunne sidde med lidt mad i hånden og gumle på dette, imens du lige får tømt opvaskemaskinen eller lagt til tøj sammen på køkkenbordet. De skal jo være under opsyn, men behøver ikke være konstant i favn :)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Jeg er ikke den store fortaler for en skråstol, har du en, er det okay at bruge den, men du skal ikke gå ud og købe en, som aflastning. I stedet har du måske en sækkestol, en ammepude eller andet, som du en gang imellem kan sætte din dreng lidt op af, så han kan følge med i hvad du laver. HUSK dog at han i princippet stadig er for lille til at sidde og det skal kun bruges, når du er nødt til at tage dig af søster og ikke skal få stress over hans gråd. Han har bedst af at være så meget på maven som muligt, for at få trænet sine ryg og nakkemuskler og netop blive stærk nok til at sidde.

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


17. februar 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Dagplejestart - 11 mdr.

Hej Helen Vores dreng på knap 1 år startede i dagpleje 6. januar, så han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. februar 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Bekymring for sproglig og motorisk udvikling

Hej Helen Jeg skriver da jeg er bekymret for min søn. Han er idag 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex

Modermælkserstatning

Modermælkserstatning gives til børn, der ikke ammes eller tilbydes udmalket modermælk - og modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Modermælkserstatning er sammensat, så det ligner modermælken mest muligt, og børn udvikler sig og trives rigtig godt på modermælkserstatning.

Modermælkserstatninger har et højere indhold af protein, mineraler og vitaminer, end man ser i modermælk. Det skyldes, at barnet ikke kan optage næringstofferne helt på samme måde. Modermælkserstatning...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Du har efterhånden reddet mig nogle gange. Jeg er meget taknemmelig for din rådgivning, især nu hvor jeg befinder mig i udlandet og er mor til mit første barn, hvilket betyder, at alt er nyt.

Hilsen
Mor i udlandet


Annonce