Annonce

Annonce

Svar: Sovevaner ændret drastisk


25. januar 2011

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dit brev og velkommen til :)

Det er helt normalt, at din datter har brug for 2 lure dagligt og derfor er det super godt, at hun får sin formiddagslur.

Det vil jeg foreslå at I holder fast i og derudover vil jeg forslå dig at tale med dagplejer om, hvorvidt din datter måske kunne få lov til at sove lidt senere middagslur. Det vil nemlig være rigtig godt, hvis hun kunne sove lidt senere på dagen, fordi hun så naturligt bedre ville kunne holde sig vågen og komme i seng i ordentlig tid.

Som det er hos jer i øjeblikket, så bliver eftermiddagen for lang og lillepigen så træt at hun er nødt til at powernappe først på aftenen - og når hun gør det, så får hun netop den opvågning om aftenen, hvor hun tydeligvis ikke kan sove og først går i seng kl. 23.

Så mit råd til jer, er altså at arbejde på en lidt mere hensigtsmæssig dagsrytme, som gør at hun ikke behøver sove kl. 17-18 - men kan holde sig vågen.

En plan for dagen ser således ud:

Morgen 6.30: Havregrød, vand eller mælk af kop.

Afleveres i dagplejen

Formiddag 9: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos, vand af ...


Annonce

... kop.

Formiddagslur

Frokost 11-11.30: Rugbrødshapsere med forskellige smørbart pålæg, suppleres med grøntsagsmos med kød eller fisk, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur kl. 13 og sover her naturligt længere end nu

Eftermiddag 15.30-16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, En portion tykmælk med rugbrødsdrys, vand af kop.

Hentes i dagpleje

Før aftensmad: En tallerken med lidt grøntsager, lidt brød eller lignende.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Aften 18: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs, vand af kop. Der skal være mad i stykker og moset mad, hun skal spise det samme som dig, have mad der smager af noget. Vand eller mælk af kop.

Bades, leger osv.

Suppleres med en godnatgrød

Flaske og puttes til natten ca 19.30-20

Sen aften eller en gang i løbet af natten: Flaske

Så mit råd er altså at du taler med dagplejer om at få jeres datters middagslur lagt lidt senere, så hun kan holde sig vågen om eftermiddagen og derfor bedre kan sove om aftenen, når hun først er puttet.

Derudover har jeg lidt mere flaske og også lidt mere mad med i min plan :)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex

Fedtcreme - fedtprocent

Der findes rigtig mange forskellige cremer på markedet, og til behandling af børneeksem er det en god idé at vælge fedtcreme. Jo højere fedtprocent cremen har, jo mere fedtet og klistret vil den ofte være - og dermed også for mange mere ubehagelig. Derfor er det en god idé at vælge så fed en creme som muligt, som samtidig virker behagelig - og til behandling af børneeksem i ansigtet er det ofte en god idé at vælge en creme med en fedtprocent omkring 30-40%. Det er ofte også en god idé at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak for dit svar. Det var lige hvad jeg havde brug for!

Tak fra Emmas (18 måneder) mor


Annonce