Annonce

Annonce

Svar: En eller to lure


22. januar 2011

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Majbarn

Ganske få børn kan nøjes med kun en lur dagligt, når de er 10 måneder og umiddelbart vil jeg mene at det er for tidligt hos jer. De fleste børn er faktisk mellem 12-18 måneder før de trives med en lidt længere middagslur midt på dagen og med den alder din dreng har vil det være rigtig godt at arbejde på, at han sover to lure dagligt.

Jeres problem er dog, at han sover meget længe om formiddagen. Faktisk sover han hele sit behov for søvn så tidligt på dagen, at han naturligt ikke kan holde sig vågen til om aftenen, men stadig ikke kan sove, fordi han bliver overtræt og har sovet sit behov samlet og for tidligt ... Mit forslag er derfor at du deler hans søvn op i to lure.

De fleste børn vil trives rigtig godt med at sove f.eks. 45-60 minutter om formiddagen og 1½-2 timer til middag. Nogle børn vil også sove rigtig godt, hvis de sover 2 lige lange lure og måske vil netop 1½ time to gange dagligt, være rigtig godt for jer.

Så selvom børn normalt ikke skal vækkes og skal have lov til at sove, når de er trætte og viser behov, så lyder det faktisk som om at I hos jer er nødt til lige nu at vække ham, for at få en ny rytme ind, som naturligt påvirker hans søvn positivt på sigt.

En dagplan ser således ud:

Morgen 7-7.30: Havregrød, vand eller mælk af kop.

Formiddag 9: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos, vand af kop.

Puttes til formiddagslur 9.30-10 og sover her f.eks. 1-1½ time og vækkes stille og roligt.

Frokost 12: Brødhapsere med forskelligt smørbart ...


Annonce

... pålæg, suppleres med stykke af frikadelle, rejer, kogte grøntsager, kogte pastaskruer, ½ hårdkogt æg osv. Må også gerne få varm grøntsags-ris-ret eller lignende til frokost. Vand af kop.

Puttes til middagslur ca kl. 13.30 - tidspunktet variere efter hvor lang en formiddagslur han har fået og sover her igen 1½-2 timer. Kan få lidt flaske her at sove på.

Eftermiddag 16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, en portion tykmælk med frugtmos, revne æbler, banan. Vand af kop.

Aften 18: Familiemad og almindelige børnevenlige retter, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Mad der smager af noget, der skal være mos og mad i stykker, vand eller mælk af kop.

Suppleres med en godnatgrød


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Flaske og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23-24: Flaske og sover derudover uden mælk til næste morgen tidlig.

Det anbefales at han får 400ml mme dagligt til han er 12 måneder, fordi han via dette får sit jernbehov dækket. Du kan bibeholde 3 flasker dagligt - f.eks. inden middagslur, aften og sen aften eller du kan fjerne flasken inden middagsluren og bibeholde de to sene flasker og så supplere op med mme i grød og mos, så han stadig når op på de 400ml mme, han bør få.

De fleste børn vil i 10 måneders alderen godt kunne nøjes med kun to flasker dagligt og netop lidt ekstra supplement via grød og mos, men hvis du skønner at han er nødt til at have 3 flasker dagligt, for at nå op på de 400ml er det okay.

Håber ovenstående plan og tanker hjælper videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak for dit svar. Det var lige hvad jeg havde brug for!

Tak fra Emmas (18 måneder) mor


Annonce