Brev:
Mælk, mad og søvn - 6 mdr.

Hej Helen,
Tak for de gode svar du giver på mine spørgsmål, det hele har været meget brugbart.
Jeg skriver ang. Carl, som nu er 6 måneder og en rigtig fin, glad lille fyr. Han vejer 8,4 kilo og er 70 cm lang. Han er rigtig godt igang med al slags mad nu og er utrolig glad for det hele :)
Carl's dag ser ud på følgende måde:
7.00 - vågner og får 200 ml MME... sover videre til ca 8.30 sammen med mig i sengen.
8.30-9.00 - Grød med frugtmos og vand af en kop
11.00 - 200 ml MME
11.30-13.00 - sover
13.00-13.30 - Grøntsager med kød/fisk, rugbrødsbjælke eller agurk og vand af en kop
14.30-15.00 - 200 ml MME
15.30-17.00 - sover
17.30-18.00 - grøntsager med kød/fisk og lidt at gumle på
19.30-20.00 - 200 ml MME
Puttes til natten ca kl 20-20.30
Og så til ...
... spørgsmålet:
Carl sover som en sten fra ca 20 til kl 7 næste morgen uden vådt eller tørt. Han trives rigtig fint, men jeg har nu, efter at have læst mange af dine svar ang. kost, fundet ud af, at han nok skal have en flaske når vi går i seng (ca. kl 23. Er det rigtigt? Er de 800 ml han får om dagen nok?
Til aften forsøgte jeg mig med det og han spiste 200 ml i søvne... men det kan i princippet betyde, at han sover endnu længere end til 7, og så er vi lige vidt ;)
Jeg kunne også godt tænke mig at vide, om jeg skal begynde at tilbyde ham flere mellemmåltider af frugt osv. Ved bare ikke rigtigt hvor jeg skal putte dem ind i hans "skema" da han sover så godt.
Kan du fortæller mig om jeg skal fortsætte som nu eller om han får for lidt MME og for meget søvn?
Med venlig hilsen
Heidi
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




