Brev:
Mælk, mad og søvn - 6 mdr.

Hej Helen,
Tak for de gode svar du giver på mine spørgsmål, det hele har været meget brugbart.
Jeg skriver ang. Carl, som nu er 6 måneder og en rigtig fin, glad lille fyr. Han vejer 8,4 kilo og er 70 cm lang. Han er rigtig godt igang med al slags mad nu og er utrolig glad for det hele :)
Carl's dag ser ud på følgende måde:
7.00 - vågner og får 200 ml MME... sover videre til ca 8.30 sammen med mig i sengen.
8.30-9.00 - Grød med frugtmos og vand af en kop
11.00 - 200 ml MME
11.30-13.00 - sover
13.00-13.30 - Grøntsager med kød/fisk, rugbrødsbjælke eller agurk og vand af en kop
14.30-15.00 - 200 ml MME
15.30-17.00 - sover
17.30-18.00 - grøntsager med kød/fisk og lidt at gumle på
19.30-20.00 - 200 ml MME
Puttes til natten ca kl 20-20.30
Og så til ...
... spørgsmålet:
Carl sover som en sten fra ca 20 til kl 7 næste morgen uden vådt eller tørt. Han trives rigtig fint, men jeg har nu, efter at have læst mange af dine svar ang. kost, fundet ud af, at han nok skal have en flaske når vi går i seng (ca. kl 23. Er det rigtigt? Er de 800 ml han får om dagen nok?
Til aften forsøgte jeg mig med det og han spiste 200 ml i søvne... men det kan i princippet betyde, at han sover endnu længere end til 7, og så er vi lige vidt ;)
Jeg kunne også godt tænke mig at vide, om jeg skal begynde at tilbyde ham flere mellemmåltider af frugt osv. Ved bare ikke rigtigt hvor jeg skal putte dem ind i hans "skema" da han sover så godt.
Kan du fortæller mig om jeg skal fortsætte som nu eller om han får for lidt MME og for meget søvn?
Med venlig hilsen
Heidi
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
Viden om børn:
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







