Brev:
Vil ikke geare ned

Kære Helen
Vores dejlige krudtugle af en søn, Tobias på 15 mdr, har voldet os - min mand og jeg - en hel del udfordringer hvad angår putning til natten.
Tobias er en kvik, glad, stædig og helt igennem nysgerrig charmetrold, der simpelthen pure nægter at lægge sig til at sove om aftenen. Han bruger alle de midler han har i sin magt for at undgå at falde i søvn feks. kradser i tapetet, sætter benene gennem tremmerne på tremmesengen, rejser sig og kaster dyne, hovedpude, bamse og sut ud af sengen, leger tittebøh med sutten (putter den ind under blusen og finder den igen) osv osv. Det driver os til vanvid :-S
Han har sovet igennem fra han blev født, men vi har lige fra han var 5 mdr gammel haft mange udfordringer med at få ham til at falde i søvn. Når først han sover så hører vi stort set ikke fra ham før næste morgen.
Nå for at komme det egentlige spørgsmål lidt nærmere, så vil jeg lige forklare hvad vi gør.
Han vågner normalt kl 7 om morgenen (eller bliver vækket), får ren ble, tøj på osv og så noget morgenmad. Kl 8/815 kører vi i dagpleje (som han bare elsker)
han sover som regel 2½-3 timer til middag, (fra ca 12-15) hvor han bliver lagt i barnevognen og han der falder i søvn uden en eneste lyd
Vi henter ham ved 15.30 tiden og så er det ellers hjem og lege og hygge.
vi spiser aftensmad omkring kl 18 og når vi har ...
... spist kommer han i bad. bagefter får han nattøj på, børstet tænder og så omkring 19.15 begynder vi at putte ham
Vi læser en historie for ham, mens han sidder på skødet inde på hans værelse, der er dæmpet belysning. Efter historien lægger vi ham i sengen og han kan egentlig være ganske træt, men lige meget hvordan vi har forsøgt os frem så er resultatet det samme. Og han sover tidligst halv ni!
Han forstår ikke at det ikke er legetid mere, han ligger og snakker, siger Hej og bøh og hov. Vi har forsøgt med den der se-til-metode som du har beskrevet i din bog. Der står man skal gå ind til ham, nusse ham og putte ham og der skal maks gå tre minutter i mellem man går ind til ham. Hvad gør man så når han bare ligger og venter på vi kommer? Og han fortsat bare ligger og snakker, leger med sut osv. Hvor længe skal man gå frem og tilbage?
Det er virkelig frustrerende at have en fornemmelse af at han virkelig vil gøre alt for at undgå at sove, som jeg nævnte lidt tidligere så er han virkelig stædig som et æsel.
Jeg selv har næsten mest lyst til at lægge ham i sengen og gå min vej, men er så bange for at han bare bliver utryg og jeg kun gør situationen værre.
Hvordan kan jeg overbevise vores dejlige og livsglade dreng om at han skal sove og ikke lege?
Ser frem til at læse dit svar
Venlig hilsen
Frustreret mor til alle tiders sovemonster
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
19. september 2025 | Opdragelse | 14 mdr.
Hej Helen, Mit barn på 14 måneder går i vuggestue og har snart gjort det i 4...
Viden om børn:
Fostervandsprøve
En fostervandsprøve er en prøve af fostervandet. Denne prøve kaldes også for amniocentese. Når man tager en fostervandsprøve, så er det primært for at undersøge fostervandet for celler, der med ret stor sikkerhed kan fortælle, om fosteret har en kromosomfejl eller kendte arvelige sygdomme.
Fostervandsprøve tages først omkring 16. graviditets uge, da der først på dette tidspunkt er fostervand nok til, at fosteret kan tåle, at man tager de 15-20 ml fostervand ud, som skal bruges...
Parforhold
Når I bliver forældre vil sammeholdet og de varme følelser mellem jer sandsynligvis blive styrket. I vil se hinanden på en anden måde, og det kan være meget berigende at se sin partner i den nye rolle som mor eller far. For mange føles det som en ny kærlighed, netop at se sin elskede sammen med det lille barn, det lille menneske man har skabt sammen.
Men det nye familieliv, hvor man pludselig ikke mere er et par, men er forældre kan også være svært og kan være skuffende. Måske er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






