Svar: Tisse på potten
Kære Mette
De fleste børn bliver ikke renlige før 2½ år, ofte omkring 3 års alderen og spørgsmålet er om din datter reelt er parat til renlighed, eller om det ikke handler om, at hun lige nu naturligt har et fokus på sig selv og på hvordan hun virker, hvordan hendes krop fungerer.
Børn i din datters alder vil naturligt begynde at interessere sig for at de nogle gange tisser og har afføring, ligesom det er spændende at pille ved sine kønsorganer, putte ærter op i næsen, pille bussemænd osv. og de også naturligt begynder så småt at interessere sig for at være dreng eller pige ...
Renlighed er en fysiologisk proces som barnet modnes til. Det er klart at hvis man sætter hende på ...
... potten tit nok, så vil hun sandsynligvis godt kunne tisse på potten, men fornemmelse for vandladning og evne til at holde sig, er det ikke sikkert hun har ... Det er en tommelfingerregel at hun skal kunne holde sig tør i mindst 3 timer, før man begynder at træne renlighed, kan hun ikke det, så er det for tidligt :)
Jeg synes under alle omstændigheder at hun er for lille til at blive sat på potte flere gange dagligt, men lad hende endelig gøre det i forbindelse med at hun skal i bad, have nattøj på osv. hvis hun synes det er sjovt. Se det som en leg og gør det til noget fuldstændig udramatisk men sjovt - præcis som du forsøger nu.
Fortsat held og lykke med hende :)
Rigtig god weekend!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:
5. august 2025 | Renlighed | 3 år
Toilettræning - men ingen afføring
Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...
4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...
Viden om børn:
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
Tandbørstning
For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.
Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.
Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.
Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...