Annonce

Annonce

Svar: Forslag til mad


16. december 2010

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Camilla

Jeg vil foreslå dig at du lægger Rebeccas flasker på ydertidspunkterne, så de ikke påvirker hendes indtag af mere sufficient mad. Det betyder i praksis, at jeg vil anbefale dig at du giver hende en flaske sen aften inden du selv går i seng eller i løbet af natten. Det kan være når hun på et tidspunkt alligevel vågner og har brug for sin sut, det kan også være at du skal give hende flaske og lade hende spise mere eller mindre imens hun sover.

Måske har du det sådan, at du ikke kan se nogen grund til at hun får flaske sen aften eller en gang i løbet af natten, når hun nu kan sove uden. Men faktisk vil det at sove igennem i denne alder være at sove 6 timer uden at få mælk og det er netop vigtigt at hun ikke sover mere, for at hun har plads og lyst til anden mad. Som det er hos jer lige nu, så skal hun dække hele sit behov for mælk og hele sit behov for mad på kun 12 timer af døgnet - altså fra kl. 07-19 og det er for meget at forlange af et barn på kun 7 måneder.

Hvis du vil have din datter til at spise mere rigtig mad, så er du derfor nødt til at give hende mindre mælk i dagtimerne og sikre hendes behov mere på ydertidspunkterne og så skal hun have rigtig mad om dagen.

Mit forslag til en dagsplan lavet ud fra dine angivne tider ser således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske, ca 100ml, så hun får væske, men ikke så meget, at hun ikke kan spise morgenmad.

Morgen 7.30: Havregrød, eller anden form for grød. Vand af kop.

Suppleres med lidt frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Puttes til formiddagslur ca 8.30 og sover uden at få flaske først.

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden og må også gerne få små brødhapsere som nu.

Flaske, må her godt få 200ml og sover middagslur ca kl. 14 som nu

Eftermiddag ...


Annonce

... 16-16.30: Tilbydes frisk frugt i hånden at sutte på, lidt flerkornsgrød med frugtmos som topping, vand af kop.

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med stykker af grøntsager af gumle på, en kartoffelbåd, små bidder af en frikadelle eller lignende. Udgangspunkt i jeres mad. Vand af kop.

Puttes til natten med en flaske, gerne 230 ml som nu ca kl. 19.30

Sen aften eller først på natten 23-01: Flaske, som spises mere eller mindre i søvne, må også her gerne få en fuld flaske.

Formiddagsflasken fjernes for at give plads til mere rigtig mad, lyst til frokost og eftermiddagsflasken gives i forbindelse med putningen og tilpas afstand fra formiddagsmåltid og frokost.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddagsmåltidet kan bestå af lidt grød eller bare lidt frugt, så hun lige får lidt ned i maven der. Det er vigtigt at hun spiser lidt rigtig mad, det har også betydning for hendes lyst til at spise mad om aftenen og netop komme ind i en rytme med at ville spise.

Grøntsagsmos, kød, fisk osv. er vigtigt og det er rigtig godt at du prøver med din egen mad. Vil hun ikke dette lige nu, så må du give hende grøntsagsmos fra glas. Den færdiglavede babymad er ligeså god - det vigtigste er at hun kommer igang med at spise og det er især vigtigt med den alder hun har nu. Jo mere du kan introducere for hende nu, jo mere forebygger du kræsenhed fremover og derfor er du nødt til at blive ved med at give hende og netop give hende så meget forskelligt som muligt.

Yoghurt skal hun ikke have for meget af. Hendes mælkebehov dækkes fint via flaske, det er bedre for hende at få mme, end komælk. Den komælk hun kan få, bør være i form af sovs som I spiser, så maden får mere smag eller det kan være lidt sødmælk i grød eller mos. Hun skal altså generelt væk fra al den mælk om dagen ...

Håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke :)

God jul :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet

Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.

Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.

Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...

Læs mere i Babylex

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak igen for dine svar, jeg bliver så meget klogere :-).

Du rammer så præcist!

Glad påske til dig :o)

Mor til pige på 2 måneder


Annonce