Svar: Flyttes ind på eget værelse
Hej med dig
Det første du skal gøre, er at sikre dig at din datter får både mad og mælk nok om dagen, hvis du vil være sikker på at hun ikke søger brystet af sult eller tørst om natten. Jeg har tidligere sendt dig en plan for dagen og den giver et meget godt billede af, hvad din datter har behov for.
Når du er sikker på at hun ikke har behov for mælk om natten, så er det fint at lade far tage over. Han kan jo sagtens trøste, berolige kærtegne og kan også give lidt vand, hvis hun virker tørstig, men vand er ikke noget hun skal have. Det er en mulighed far har.
Det vil være relevant at hun stadig får mælk aften, sen aften og tidlig morgen og det er altså mellem midnat og næste morgen tidlig at I kan arbejde på, at hun sover uden at få mælk.
Det betyder dog ikke at hun ikke har brug for jer om natten. Børn i jeres datters alder sover ofte meget uroligt, får lagt sig i stillinger de ikke mestrer at komme væk fra, får sparket dynen af, får skubbet sig helt op i hovedgærdet af sengen osv. Derfor vil børn i denne alder godt kunne have behov for hjælp til at skifte stilling, hjælp til at blive lagt rigtigt igen og hjælp til at blive puttet og komme videre i søvnen.
Det er rigtigt at man nogle gange forstyrrer hinanden unødigt, når man sover i samme værelse og det er helt fint at I nu, med den alder jeres datter har, vil flytte hende på eget værelse.
Putteritualet skal være det samme som I har nu, det skal bare forgå i hendes ...
... værelse i stedet for soveværelset. Sengen flyttes men er eller som den plejer at være, samme sengetøj, tøjbamse osv. som hun plejer at have hos sig om natten. Så det nære er kendt og trygt, selvom rummet er anderledes.
Det vil være rigtig godt at amme hende, give hende et aftenbad og derefter amme hende igen for så at putte hende. Her puttes hun så i sin seng i værelset og du gør som du plejer. Omkring midnat, gerne inden du selv går i seng, vil det være rigtig godt at du ammer hende igen. Gerne fra begge bryster, så hun er fyldt ekstra godt op til natten - det man kalder for et drømmemåltid :)
Og så kan far derefter tage over, berolige, betrygge, lulle hende til ro på værelset, helst i sengen, når og hvis hun vågner om natten. Har hun brug for at komme op, så må han naturligvis gøre det, men stille og roligt forsøge at putte hende tilbage i egen seng igen.
Hen mod morgenstunden kan hun så komme ind til jer og du kan amme hende som du plejer og derefter kan I alle sove videre og starte dagen som I plejer.
Hvis du ønsker at far skal kunne overtage putningen helt, så kan det være en god idé at introducere en flaske og skabe et helt nyt putteritual med far og flaske i stedet for bryst. Men det er ikke noget du skal og det er heller ikke sikkert at hun vil have en flaske, med den alder hun har, vil hun sandsynligvis foretrække den ægte vare ...
Håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke :)
Rigtig god jul! :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.
Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
Viden om børn:
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Ymer og ylette
Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine








