Svar: Amning og søvn - 14 mdr.
Hej med dig
Med den alder din dreng har, så kan du ikke forvente at han selv siger brystet fra. Han er mindst ligeså glad for brystet som du er og søger naturligt det som han kender og som gør ham tryg og han kan ikke vælge det fra.
Du er derfor nødt til at gøre op med dig selv, hvad du vil eller ikke vil og det er en beslutning som du alene er nødt til at tage og som du alene er nødt til at føre ud i livet.
Du må meget gerne amme din dreng og det er fint at han får brystet inden han skal sove. Det er en dejlig måde for jer begge at afslutte dagen på og I nyder denne stund. Du må gerne bibeholde denne amning så længe I begge har det godt med det.
Men det er uhensigtsmæssigt at du ammer 4 gange hver nat, det har ingen af jer brug for. Du har brug for sammenhængende nattesøvn og det har din dreng også - han har ligeså meget brug for sammenhængende søvn som du har! Derfor er du nødt til at komme væk fra amningerne om natten og et sted at starte er faktisk om dagen. Det er lettere at fjerne amningerne om dagen først, fordi du der selv har mere overskud.
I takt med at amningerne om dagen forsvinder og han lærer at sove uden denne afhængighed, så kan de ritualer du har indført der overføres til natten, hvor han så skal lære at sove videre uden bryst men i stedet med beroligende ord, putteklud osv.
Om dagen skal han ikke længere tilbydes brystet, men have mellemmåltider og have lidt vand eller mælk af en kop, så han ikke er hverken sulten eller tørstig. Og så skal han puttes i sin barnevogn, I kan køre en tur, så han er optaget af at ...
... kigge på verden og på den måde lære at sove uden at få bryst først. I sin vogn får han så putteklud og sovebamse og du snakker lidt med ham, beroliger ham med ord, kærtegn osv. når han skal overgive sig til søvnen.
Om natten skal du på samme måde forsøge at erstatte bryst med ord, kærtegn og klud. Det kan være nødvendigt at give ham brystet kortvarigt, lade ham die og finde roen, men brystvorten skal så lirkes ud af munden på ham og det andet skal stille og roligt tage mere og mere over. Du skal altså bevidst arbejde på at fjerne brystet og få ham til at acceptere en anden og ny måde at finde roen på.
Netop at tage ham over i din seng, tilbyde brystet, lirke brystvorten ud af munden på ham og igen og igen berolige på ny måde kan være en god løsning for jer, hvis du vil undgå for meget gråd og ulykkelighed.
En anden mulighed er at far tager over. Far kan give masser af nærhed og fysisk kontakt. De to kunne i princippet sove sammen og far kan putte med jeres dreng præcis som du plejer at gøre, men kan af gode grunde ikke amme. Far kan altså godt nogle gange være heldig med at få introduceret et nyt ritual og lært jeres dreng at sove uden bryst. Virker jeres dreng meget tørstig kan han tilbydes lidt vand ...
Jeg håber du kan bruge dette videre og det er helt okay ikke at kunne overskue at læse en hel bog. Læs f.eks. kapitel 6 "så er det slut med mælk om natten". Du kan også downloade afsnit fra min dvd "sådan sover dit barn" hvis det er lettere at se film end at skulle læse. Et afsnit koster 35 kr. :)
Fortsat held og lykke og rigtig god jul!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire






