Annonce

Annonce

Brev:

Søvn-cirkus


6. december 2010

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Søvn-cirkus

Hej Helen,

Endnu et spørgsmål fra mig vedr. søvn.

S. vågner en del gange hver nat, 5-8 gange. Jeg plejer altid at ændre hans stilling og give ham hans bamse, som han er meget glad for, før jeg giver ham sutten, men det er som regel det eneste, der kan få ham til at falde til ro og holde op med at græde. Det hjælper ikke at tage ham op, hvis ikke han får sutten. 1 ud af 50 gange kan jeg nøjes med stillingsændingen. Inden for de seneste uger er han endt inde i smørhullet ind i vores seng hver nat, enten fordi at jeg ikke har kunnet trøste ham, eller fordi jeg ikke orker at rende frem og tilbage.

Han har altid sovet i sin egen seng på sit eget værelse. Det har ikke givet problemer før nu. Indtil han blev omkring 10 mdr. har han også selv kunnet falde i søvn om aftenen. Det gør han ikke længere. Vi er som jeg tidligere har skrevet til dig nødt til at sidde hos ham til han sover. Tidligere har det taget ham ca. 10 min. at falde i søvn, nu 30-45 min. Vi har aldrig før nu været nødt til at tage ham ind i vores seng i løbet af natten. I perioder har han kunnet sove hele natten og kun været vågen 1-2 gange.

Jeg føler, at de her søvnproblemer er ved at tage overhånd, og jeg ved ikke hvordan ...


Annonce

... det er startet, eller hvad vi har gjort/gør forkert.

Jeg kan mærke at jeg begynder at få sværere ved at falde i søvn, når jeg har været inde ved ham, fordi jeg ubevidst tænker på hvornår han mon vågner igen. Det har jeg været ude i før, og det kostede mig alt for meget søvn + tilsvarende kort lunte om dagen. Det vil jeg helst undgå!

Jeg kan ikke finde ud af hvad løsningen er. Det virker som om at S. sover bedre sammen med os. Han vågner hvert fald ikke så meget, efter at han er kommet ind i vores seng. Vi har prøvet at stille hans seng ind i soveværelset. Det gør ingen forskel. Kun at han sover mellem os.

Det er ikke pga. sult at han vågner.

Jeg prøver at følge din plan med to lure. En kort formiddagslur fra 9.45-10.45, men han er stadig ikke parat til eftermiddagsluren før kl. 14.30 tidligst. Nogle gange lader vi ham nøjes med en middagslur, hvis han virker oplagt til det. Jeg synes ikke, at det gør nogen forskel på hans nattesøvn, hvor meget eller hvordan han sover om dagen.

Har du nogle ideer til, hvordan vi kan få en bedre nattesøvn?

Jeg må indrømme, at jeg (måske naivt) troede at han ville sove noget bedre end han gør, nu hvor han er blevet 1 år.

Med venlig hilsen
Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce