Annonce

Annonce

Brev:

Søvn-cirkus


6. december 2010

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Søvn-cirkus

Hej Helen,

Endnu et spørgsmål fra mig vedr. søvn.

S. vågner en del gange hver nat, 5-8 gange. Jeg plejer altid at ændre hans stilling og give ham hans bamse, som han er meget glad for, før jeg giver ham sutten, men det er som regel det eneste, der kan få ham til at falde til ro og holde op med at græde. Det hjælper ikke at tage ham op, hvis ikke han får sutten. 1 ud af 50 gange kan jeg nøjes med stillingsændingen. Inden for de seneste uger er han endt inde i smørhullet ind i vores seng hver nat, enten fordi at jeg ikke har kunnet trøste ham, eller fordi jeg ikke orker at rende frem og tilbage.

Han har altid sovet i sin egen seng på sit eget værelse. Det har ikke givet problemer før nu. Indtil han blev omkring 10 mdr. har han også selv kunnet falde i søvn om aftenen. Det gør han ikke længere. Vi er som jeg tidligere har skrevet til dig nødt til at sidde hos ham til han sover. Tidligere har det taget ham ca. 10 min. at falde i søvn, nu 30-45 min. Vi har aldrig før nu været nødt til at tage ham ind i vores seng i løbet af natten. I perioder har han kunnet sove hele natten og kun været vågen 1-2 gange.

Jeg føler, at de her søvnproblemer er ved at tage overhånd, og jeg ved ikke hvordan ...


Annonce

... det er startet, eller hvad vi har gjort/gør forkert.

Jeg kan mærke at jeg begynder at få sværere ved at falde i søvn, når jeg har været inde ved ham, fordi jeg ubevidst tænker på hvornår han mon vågner igen. Det har jeg været ude i før, og det kostede mig alt for meget søvn + tilsvarende kort lunte om dagen. Det vil jeg helst undgå!

Jeg kan ikke finde ud af hvad løsningen er. Det virker som om at S. sover bedre sammen med os. Han vågner hvert fald ikke så meget, efter at han er kommet ind i vores seng. Vi har prøvet at stille hans seng ind i soveværelset. Det gør ingen forskel. Kun at han sover mellem os.

Det er ikke pga. sult at han vågner.

Jeg prøver at følge din plan med to lure. En kort formiddagslur fra 9.45-10.45, men han er stadig ikke parat til eftermiddagsluren før kl. 14.30 tidligst. Nogle gange lader vi ham nøjes med en middagslur, hvis han virker oplagt til det. Jeg synes ikke, at det gør nogen forskel på hans nattesøvn, hvor meget eller hvordan han sover om dagen.

Har du nogle ideer til, hvordan vi kan få en bedre nattesøvn?

Jeg må indrømme, at jeg (måske naivt) troede at han ville sove noget bedre end han gør, nu hvor han er blevet 1 år.

Med venlig hilsen
Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Udstyr til nyfødt - tjekliste

Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.

En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:

- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for din uddybning – det var rart med et par konkrete forslag, og I aftes lykkedes det faktisk at sidde uden skrigeri… :)

Jeg tror at små skridt er den helt rigtige løsning, som du foreslog…

Dine svar hjælper altid UTROLIGT meget!

Tak, fra os i Tyskland


Annonce