Annonce

Annonce

Svar: Hvordan får jeg hende til at sove ?


29. november 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Nana

Det er lettest at lære din datter at sove uden at blive vugget om dagen først. Og med den alder hun har, vil det være rigtig godt, at du gør det ved at trille hende i barnevognen og lære hende at sove i den.

Start med at sætte hende op, lad hende sidde og kigge på verden og gå en tur. Først når hun bliver træt og tydeligt er parat til at skulle sove, så lægger du hende ned. Læg mærke til tidspunktet, hun sover, det vil give dig en idé om hvornår hun egentlig er parat til at blive puttet. Puttetidspunktet er også vigtigt for at det kan lade sig gøre.

Når hun har lært at sove i sin barnevogn på denne måde, vil du senere kunne lære hende at blive puttet i sin vogn uden at du behøver køre tur med hende. I stedet kan du trille lidt, holde pause, trille lidt og holde pause, så hun stille og roligt lærer at sove uden at være i bevægelse.

Da det er meget koldt i øjeblikket og ikke alle dage er egnet til at lade børn sove ude (er det mere end minus 10 grader bør børn sove indendøre), vil det også være rigtig godt, at du lægger dig sammen med hende i din seng, når hun skal sove. Det samme kan du gøre om aftenen, når du putter hende.

Hun kan altså få mælk hos dig, få dine fysiske kontakt og nærhed og lære at falde i søvn med dette uden at du behøver vugge hende. Hun skal ikke falde i søvn med brystet i munden, men lige slippe brystet, kigge på dig, trille om på siden og sove videre.

Når hun har lært dette, vil du stille og roligt kunne amme hende og så putte hende fra din favn og ned, ...


Annonce

... hvor du ønsker hun skal sove. Holde hænderne på hende, berolige og betrygge, lulle hende lidt med dine hænder der, hvor hun ligger og på den måde lære hende at sove med din nærhed og hvor du ønsker at hun skal sove hele natten - men uden at du vugger hende i dine arme.

Hvis hun bruger sut, vil det være rigtig godt at koble denne til en sutteklud, så sut og klud følger hende fra din favn og ned hvor hun skal sove. På den måde føles skiftet mellem favn og seng ikke så voldsomt, fordi noget af ritualet følger med.

En anden mulighed er at du putter din datter i sengen, hvor hun skal sove og græder hun, tager du hende naturligt op. Står med hende i armene, beroliger og betrygger og når hun atter er rolig, så putter du hende ned i seng igen. Hele tiden stå ved hende, berolige, betrygge, lade hende mærke dine hænder, din nærhed, din kontakt. Hun må gerne småklynke lidt, fordi det er svært for hende at overgive sig til søvnen, men græder hun og er tydeligt ked af det, så tager du hende op igen. Beroliger hende i din favn, kærtegner, betrygger osv. og putter hende igen ned i seng.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Igen kan en sutteklud, være en god idé så skiftet mellem seng og favn ikke føles så stort. Det samme kan et svøb eller putte hende godt i dynen allerede i dine arme, så hun føler sig omsluttet, når du flytter hende. Det kan naturligvis være lidt svært, hvis hun er en fysisk stor pige, men du kan forsøge.

Jeg håber du kan bruge dette videre og kan finde en metode, som kan virke for jer :)

Fortsat held og lykke og rigtig god jul!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex

Fødsel

En graviditet varer normalt 40 uger, men naturen er ikke altid sådan, og nogle gange går fødslen igang før, andre gange senere. Føder du mellem uge 37+0 og 41+6 siger man, at du har født til tiden.

Mange kvinder oplever plukveer i graviditeten. Det er sammentræninger af musklerne i livmoderen, og det er måden, at livmoderen forbereder sig til fødslen på. I starten er disse sammetræninger uregelmæssige, men i takt med at fødslen nærmer sig, bliver sammentrækningerne mere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce