Annonce

Annonce

Svar: Lure om dagen - 6 mdr.


27. november 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære trætte mor

Tak for dit brev, dejligt at høre at du har læst min bog og velkommen til :)

Din plan for dagen ser umiddelbart rigtig fint ud og jeg synes det er helt okay at du vækker din datter om dagen. Som du beskriver det, kunne hun jo tidligere sove 6-8 timer samlet i løbet af dagtiden og det er uhensigtsmæssigt at hun sover så meget der, da der også skal være vågne timer nok til at udvikle sig i. Hun skal trille, krybe, bruge sig selv motorisk, pludre osv. og være meget aktiv nu, derfor skal dagen ikke soves væk :)

Netop i 6 måneders alderen vil børn naturligt kunne få mere varieret kost og det vil være rigtig godt at du nu begynder med de lidt grovere grødtyper som havregrød, øllebrød og flerkornsgrød, ligesom din datter nu skal have mange flere slags grøntsager og også kød og fisk i sin grøntsagsmos.

Hendes mad skal tage mere og mere udgangspunkt i den mad I andre spiser og hun kan få grønsagsmos af: blomkål, gulerod, broccoli, squash, ærter, majs, porrer, kål af forskellig slags, selleri, pastinak, persillerod osv.

Rodfrugter smager af noget og mange børn kan rigtig godt lide dette så det kan være en god idé at lave f.eks. en rodfrugtmos hvor du blender f.eks. gulerod, knoldselleri, persillerod og pastinak - kog det mørt, hæld lidt af kogevandet fra og blend det med lidt fedtstof og evt. lidt mælk.

Det du skal være opmærksom på angående grøntsager er specielt selleri, spinat, fennikel og rødbede. Hun må meget gerne få disse grøntsager, de er rigtig gode til at give smag men det er vigtigt at de ikke udgør mere end 1/10 af portionen da disse grøntsager har et højt indhold at nitrat. Hvis I en dag skal have laks og spinat eller du laver en kartoffel/selleri suppe eller lignende, hvor en af de nævnte grøntsager udgør en større del, så må hun gerne få det, men der bør så gå 14 dage imellem at hun så atter tilbydes nitratrige grøntsager.

Kød eller fisk skal være kogt eller lavet i ovnen til at begynde med. Hakket kød er lettest at bruge i starten fordi det let moses ud, endten med en gaffel eller igennem en persillehakker eller blender. Hakket kød kan være kylling eller kalkun som er mildt og godt at begynde med, men også svinekød, oksekød, lammekød osv. alt kan bruges - det handler om at variere og lade barnets mad tage udgangspunkt i familiens mad.

Indmad som lever og hjerter kan koges og også bruges og blandes i grøntsagsmosen og det kan også blandes i farsen til kødboller og dermed indgå som en del af den mad hun naturligt får. Indmad har bla. ...


Annonce

... et højt indhold af jern og hun skal jo også have jerntilskud ved siden af amning, nu hvor hun er 6 måneder gammel :)

Fisk kan også koges i ovnen eller i en gryde og det moses meget let med en gaffel. Du kan give laks, makrel, sild, tun (fra dåse), torsk, rødspætte, torskerogn osv. Alt slags fisk er godt både frisk og frossent - alle eventuelle fiskeben skal naturligvis fjernes.

Det vil være rigtig godt at hun nu også begynder at få lidt mad i hånden, som hun kan sidde med selv, det kan være bløde både af frugt, f.eks. appelsinbåde som hun kan sidde med og sutte saften ud af. Det kan være ristede rugbrødsbjælker - se i babykøkkenet her på siden, hvordan du laver dem.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover videre

Morgen 7-7.30: Står op og tilbydes havregrød, vand af kop.

Formiddag 9: Frugtmos (jerntilskud), frisk frugt i hånden at sutte på, vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur ca 9.30 som nu

Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk og tilbydes ristede rugbrødsbjælker i hånden, vand af kop.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Ammes og puttes til middagslur ca kl. 14 som nu

Eftermiddag 16: Frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk og udgangspunktet er jeres aftensmad. Suppleres igen med lidt brødskorper, agurk eller lignende at sidde og gumle på selv, vand af kop.

Ammes eller flaske og puttes til natten ca kl. 20

Sen aften eller først på natten 23-01: ammes rigtig godt fra begge bryster og begynder herefter at sove uden at få mælk indtil næste morgen tidlig. At sove igennem er nu er at sove 5-6 timer uden at få mælk :)

Da du har købt min bog, så synes jeg du skal læse kapitel 6 "Så er det slut med mælk om natten".

Det er rigtig godt at du er opmærksom på at din datter skal stimuleres rigtig meget, når hun er vågen, så hun både er mentalt og fysisk træt, når hun lægges til at sove. Netop det at få mad i hånden er en god stimulering, som vil være godt for hende, derudover er det vigtigt at hun nu støttes i at trille, krybe og senere kravle. Hun skal altså stadig være meget på gulvet og tumles med der.

At sidde i sin barnevogn, kigge på verden, biler, dyr, ting I kører forbi vil være godt. Lege med bolde, bagepapir der kan krølles, lege med badeting der kan flyde i badekarret, snakke med dig, pludre, grine, kildeture, bevægelege, luftture, lydelege osv. er rigtig godt i denne alder.

Jeg håber at du hermed er hjulpet lidt videre på vej, fortsat held og lykke med hende :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tænder

Der er stor forskel på, hvornår børn får deres første tænder. Nogle bliver født med en tand eller to. Andre er over et år før den første tand melder sig.

De fleste børn får dog deres første tænder omkring 6 mdr.´s alderen og vil have et komplet sæt tænder omkring 3 års alderen, dvs. 20 tænder.

Mange børn får ondt i gummerne, når tænderne bryder igennem. Her kan det hjælpe med en bidering, eller noget koldt at bide i f.eks. et stykke agurk. Skær en skive agurk på...

Læs mere i Babylex

Faderskab

Et barn, der er født i Danmark, skal som udgangspunkt have registreret en far. Det er vigtigt, fordi barnet har ret til at kende sin biologiske baggrund, og fordi faderskabet giver både barnet og faren en række rettigheder og pligter.

Hvis I forældre er gift, så får faderen automatisk faderskabet. Hvis I forældre ikke er gift, så skal du ansøge om faderskabet - og det skal du gøre i forbindelse med barnets fødsel og inden for 4 uger. Hvis I ikke har anmeldt faderskabet inden for...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce