Annonce

Annonce

Svar: Babysvømning og eksem


26. november 2010

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære førstegangsforældre

Tak for jeres brev, jeres pæne ord til mig og velkommen til :)

Det lyder rigtig godt at I har fået henvisning til hudlæge, med henblik på at få vurderet om jeres datter har børneeksem og hvordan I så skal forholde jer til dette.

Børn må gerne gå til babysvømning eller bade i klorvand, selvom de har børneeksem. Det man skal være opmærksomme på er, at klor udtørre huden og det kræver derfor lidt ekstra omhyggelighed med at få barnets hud gjort fugtig med creme.

Det kan være en god idé at smøre jeres datters hud med en fed fugtighedscreme, inden hun skal i vandet, fordi kloren så ikke vil irritere hendes hud helt så meget. Hun kan evt. blive smurt hjemmefra om morgenen, så cremen når at trække godt ind i hendes hud og så det hele ikke havner i vandet ... og hvis hendes hud suger godt, så er det også helt fint at smøre huden med fugtighedscreme efter brusebadet og inden svømmetøjet kommer på.

Det vil også være rigtig godt at du smører hende ind igen, når hun kommer op af badet, har været i bad og fået klorvandet skyllet af.

Det handler om at hjælpe hendes hud til bedre at holde på fugtigheden og når hun smøres ind lige efter badet, så er cremen med til at holde på den fugtighed, som huden har opsuget under badet.

Det er vigtigt at I får skyllet sæbe grundigt af ...


Annonce

... hende og at hun generelt ikke bades længe af gangen. Kortvarige karbade har ofte en god effekt på børn med børneeksem, hvis de smøres med creme umiddelbart efter badet.

Creme vil være at foretrække fremfor badeolie.

Med hensyn til hendes vægt og evt. forbrænding af at være i svømmehallen, så er det en god idé at hun får mælk inden I går i vandet og får mælk igen, når I kommer op. På den måde har hun noget at forbrænde af.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det gør det naturligvis lidt sværere for hende at holde mælken i maven, hvis hun har fået meget mælk lige inden, og risikoen for at hun gylper i badet er naturligvis til stede. Men hvis du ammer hende i forbindelse med omklædning, og herefter bader hende, smører hende i creme og så går i vandet, så går der alligevel lidt tid og hun har en chance for at fordøje mælken bedre og dermed gylpe mindre.

Uheld skal der være plads til, det kan ikke undgås at børn nogle gange kommer til at gylpe lidt eller måske prutte lidt i vandet - derfor skal de også have specielt badetøj på, så det ikke kommer ud i vandet og så man kan nå at komme op og få barnet skiftet og rengjort, uden at vandet forurenes.

Der er så mange gode ting ved at gå til babysvømning, at det må opveje lidt af de andre ting, man kan være urolig omkring :)

Håber I kan bruge dette videre, fortsat held og lykke med hende:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.

Ene tvilling kryber ikke

Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...

Læs hele brevet og Helens svar


14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.

Lav og høj arousal?

Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex

Fedtcreme - fedtprocent

Der findes rigtig mange forskellige cremer på markedet, og til behandling af børneeksem er det en god idé at vælge fedtcreme. Jo højere fedtprocent cremen har, jo mere fedtet og klistret vil den ofte være - og dermed også for mange mere ubehagelig. Derfor er det en god idé at vælge så fed en creme som muligt, som samtidig virker behagelig - og til behandling af børneeksem i ansigtet er det ofte en god idé at vælge en creme med en fedtprocent omkring 30-40%. Det er ofte også en god idé at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tak for dine sidste meget brugbare svar – de har været en rigtig god hjælp og inspiration i hverdagen. Så tak for det!

1000 tak for en super brevkasse – glæder mig altid til at høre dine tanker og svar.

Kærlig hilsen den glade mor.


Annonce