Annonce

Annonce

Svar: Hvorfor sover min datter så meget og er så irritabel?


19. november 2010

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dit brev og alle dine tanker :)

Det lyder umiddelbart som om at din datter får den mælk hun har behov for. Det lyder som om at amningen fungerer nu og den beskrivelse du giver omkring dine bryster og måden din datter spiser på, lyder helt normal. Der er ikke noget der tyder på, at du ikke danner mælk eller at din datter ikke får nok.

At hun er begyndt at sove mere skyldes måske at hun netop nu ammes mere og får mere hos dig. Det er betydeligt hårdere at spise af et bryst, end det er at spise af en flaske. Det kræver ekstra meget energi og trætter meget mere, at spise af brystet. Derfor vil børn der får bryst ofte falde i søvn undervejs i amningen, hvilket ikke ses helt på samme måde, hos børn der får flaske.

Derudover vil jeg også sige til dig, at med den alder din datter har, så er det helt naturligt at hun får en sut, når hun har spist godt og derefter skal sove. Det er på ingen måde problematisk og det er ikke en dårlig søvnassociation!

Jeg vil også sige til dig, at med den alder din datter har, så er det helt okay og igen helt naturligt at hun ofte falder i søvn ved brystet og flyttes til sin lift, seng eller barnevogn derefter. Du behøver ikke på nuværende tidspunkt overhovedet arbejde på at hun skal kunne falde i søvn alene, uden sut eller andet - det er slet slet ikke relevant, igen fordi hun jo stadig bare er en lille pige :)

Det kan naturligvis ikke udelukkes, at din datter kan have lidt problemer med luft i maven, fordi hun nogle gange har svært ved at bøvse eller falder i søvn ved brystet og sover videre uden at få bøvset af - men det er okay og naturligt og det er helt normalt at børn, når man f.eks. ligger ned og ammer, bare spiser og sover uden at bøvse. Kommer der så lidt luft op, så vil barnet ofte gylpe lidt og sove roligt videre.

Det kan heller ikke udelukkes at din datter kan have lidt refluks, det vil sige lidt tilbageløb af mælk fra mavesæk til spiserør og at det kan genere hende. Det behøver ikke være ætsende, hvis det er mælk og ikke mavesyre der står og kører lidt op og ned - men det kan være generende og naturligt gøre ...


Annonce

... at hun virker lidt irritabel og urolig.

Og så er det også rigtig godt tænkt, at din datter måske reagerer på at hun nu begynder at spise og have deciderede spisemåltider og derefter pause inden hun skal spise igen, hvor hun tidligere fik lidt mere eller mindre hele tiden. Det skal hun naturligvis også vænne sig til og det er naturligt at hun nogle gange derfor godt kan blive lidt sur og irritabel, fordi hun netop nu også skal begynde at fornemme, hvad det vil sige at være sulten og hvad det vil sige at være mæt. En del af hendes uro, kan derfor også skyldes dette og igen er det helt okay.

Du skal også være opmærksom på at hun naturligt nu vil have brug for at pludre lidt mere med dig, kikke på dig og nyde dine ansigtsudtryk og mimik til hende sammen med dine lyde. Når hun gaber, behøver det ikke altid være fordi hun skal sove, men kan også være fordi hun gerne vil snakke lidt, underholdes lidt.

Nogle gange er det bedre at give hende den tætte kontakt, hvor du sidder med hende foran dig, lader hende spejle sig i dit ansigt og i din mimik og ikke så meget går rundt med hende. Det kan være en god idé at dæmpe lyset, sætte et par stearinlys, nyde den lidt mørke tid og gøre det hyggeligt, det vil give hende en anden ro.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Andre gange er det fint at gå lidt rundt med hende, lade hende selv styre om hun vil kigge på dig eller kigge væk, men at se ud i lokalet kan hun endnu ikke særlig meget. Det er det tætte, det nære hun kan se.

Så når din datter er vågen, så skal du snakke med hende, give hende masser af kontakte og stimuli. Naturligvis være opmærksom på hvornår hun kigger væk, har brug for en pause og så tale med hende igen, når hun atter er klar. Når hun begynder at smågræde, virker døsig, så giver du hende brystet, så hun er fyldt godt op med mad inden hun skal sove.

Derefter lægges hun fra din favn og ned i liften, hun må gerne være svøbt og hun må gerne få en sut og så puttes hun, hånden på brystkassen osv. som du så fint gør allerede.

Mange ting kan spille ind. Jeg håber du kan bruge lidt af mine overvejelser videre, fortsat held og lykke :)

Rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex

Opkast - baby og børn

Der er forskel på at gylpe og på at kaste op. Gylp kommer stille efter et måltid, hvor opkast er mere voldsomt og i større mængder. Hvis barnet kaster op, vil det ofte også være uroligt og utilpas. Hvis barnet kun kaster op en enkelt gang, er der ikke grund til bekymring.

Opkastning hænger ofte sammen med, at barnet fejler noget andet og måske også har feber. Barnet vil ofte have ondt i maven, virke slap og træt, vil måske vægre sig mod at spise. Sammen med opkastning kommer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce