Annonce

Annonce

Svar: Institutionsstart og amning - 7 mdr.


18. november 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Mette

Med den alder din datter har, så synes jeg faktisk I skal overveje om ikke hun skal introduceres for en aftenflaske. Det er helt normalt at hun vil have behov for enten bryst eller flaske at falde i søvn på om aftenen og behovet for dette bliver ikke mindre med alderen.

Da I derfor allerede nu ved, at hun vil skulle passes af far om aftenen så synes jeg, at det ville være en fin prioritering at hun får en flaske at sove på. Der kan være modermælkserstatning, vælling eller udmalket modermælk i flasken, det kan I bestemme.

Med den alder hun har lige nu, er det fint med amning/flaske fire gange dagligt. Når hun bliver 8-9 måneder kan normalt nedsættes til 3 amninger/flasker dagligt og i 10 måneders alderen vil det være passende med to amninger eller flasker i døgnet. Disse to vil ofte ligge aften og sen aften eller aften og meget tidlig morgen og det er altså amningerne om dagen, der forsvinder først.

Det er netop en god idé at ...


Annonce

... erstatte med anden mad og væske i løbet af dagtimerne og så bibeholde amning/flaske på ydertidspunkterne for både at sikre barnets behov for både mad og mælk tilstrækkeligt, men også for at sikre barnet en bedre og roligere nattesøvn.

Jeg vil derfor anbefale at I giver jeres datter en flaske om aftenen, som en naturlig del af hendes putteritual og begynder at indføre dette allerede nu. På den måde kan hun både få den mælk hun har behov for og far vil naturligt kunne tage over og putte hende uden større problemer, når mor starter aftenvagt.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det er meget fint at putte hende med kærtegn, beroligende ord, en stille vuggevise osv. og det er fint at adskille amning eller flaske fra søvnen på denne måde. Men behovet for mælk har hun som sagt stadig, amningen skal ikke erstattes med en sang og hun skal fortsat enten ammes eller have en flaske for at få sit mælke- væskebehov sufficient dækket.

Håber du kan bruge mine overvejelser videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce