Annonce

Annonce

Brev:

Institutionsstart og amning - 7 mdr.


18. november 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Institutionsstart og amning - 7 mdr.

Kære Helen

Jeg er nok i god tid, men jeg har gjort mig nogle tanker om institutionsstart og amning.

Jeg skal først starte på arbejde til marts og vores datter starter institution ca midt februar. På det tidspunkt vil hun være 10 ½ mdr.

Jeg ammer hende stadig (aften, sen aften, tidlig morgen og inden middagslur) og vil gerne forsætte med det, så længe vi begge trives med det.

Når jeg starter arbejde har jeg ikke mulighed for at amme hende om aftenen, da jeg arbejder på skiftende tidspunkter (har nogle gange aften- og nattevagt)

Hvornår vil det være relevant at stoppe amningen om aftenen? (jeg regner med at det er den sidste amning der ryger?)
Er det noget der vil komme naturligt hen ad vejen eller skal jeg i starten af det nye år begynde at give hende mælk af kop om aftenen i stedet for amning?

Er i det hele taget nok lidt bekymret for hvordan det skal gå med at putte hende uden amning. Jeg arbejder stadig meget på ...


Annonce

... at lægge hende inden hun sover helt. Om dagen har hun inden problemer med at falde i søvn uden amning og vi kan som regel få hende til at falde i søvn igen om natten uden amning. Giver hende f.eks vand af kop og går lidt rundt med hende.

Vi er begyndt at give hende godnat grød inden sengetid og jeg prøver at gøre de samme putteritualer hver aften; nattøj på, får godnatgrød, læser/kigger en lille bog med hende og synger elefantens vuggevise når jeg ammer hende.
Tænker at hun så forbinder sangen med noget hyggeligt og at den senere kan "erstatte" amningen. Er der en sandsynlighed for det eller skal jeg adskille sang og amning?

Det er kun mig der lægger hende til natten. Vil det være relevant at far kommer mere på banen i det nye år, hvis hun begynder at få mælk af kop? (han skal jo kunne lægge hende når jeg er på aftenvagt, uden at hun bliver ked af det)

Puha det var en masse spørgsmål og som sagt i god tid :-)

Hilsen
Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Nakkefoldsscanning

En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.

Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.

Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce