Brev:
Hjælp! Han skal starte i dagpleje

Kære Helen!
Nu kan vi ikke udskyde det længer, da vores penge ikke strækker til, med mindre jeg begynder at arbejde igen. Vores lille dreng skal starte i dagpleje til december, hvor jeg har planer om at gå stille og rolig frem. Men fra januar begynder jeg at arbejde igen, og da bliver det måske i fuld tid han skal være afsted, med mindre jeg kan få aften eller nat arbejde.
I denne forbindelse vil jeg høre dig om du kan give os nogen gode råd om hvordan vi gør det bedst muligt for vores dreng? Han bliver 1 år til december.
Hvordan starter jeg ...
... indkøringen, og over hvor mange dage? (jeg har jo hele december til rådighed, dog minus juleferien, som vi vil tilbringe i Norge)
Hvilke krav kan jeg stille til den kommunale dagplejer? eller er det noget bestemt jeg bør overveje udover kemi og åbningstider?
Hvad gør jeg hvis han bliver ked af at blive afleveret?
Håber du kan hjælpe med nogen gode råd, så det måske bliver lidt mere overskueligt. Lige nu er jeg nærmest grædefærdig ved tanken om, at jeg snart ikke kan være sammen med min dreng så meget som jeg har lyst til længer.
Kærlig hilsen
Mamma til S.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Lægeundersøgelser baby og børn
I Danmark er det fastlagt ved lov, at alle børn skal tilbydes forebyggende helbredsundersøgelser ved egen læge. Det anbefales at bestille tid hos lægen, når barnet er henholdsvis 5 uger, 3 mdr., 5 mdr., 1 år, 15 mdr., 2 år, 3 år, 4 år, 5 år og 12 år.
Undersøgelserne indeholder også vaccinationer og en samtale med lægen, hvor I taler om barnets trivsel, og om barnet udvikler sig som forventet. Lægen vil måle og veje barnet og her se, om barnet følger sin vækstkurve. Barnets...
Stamceller
Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.
Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




