Svar: Hvad kan jeg forvente?
Kære Gitte
Når børn er ca 2 år gamle, så vil de kunne gå op af en trappe med støtte og de vil kunne gå baglæns ned. De vil kunne sparke til en stor bold og hoppe på flade fødder og de løber ofte - det er vigtigt for dem at være i bevægelse.
De elsker tunge ting, skubber til møbler og andet, det er sjovt at flytte på ting og mærke egen styrke. De skubber stole hen og kravler op, elsker at udforske verden også mere og mere i højden - uden egentlig helt at forstå at det kan være farligt at kravle op i vindueskarmen eller på køkkenbordet.
Jeres datter kan spise selv med både gaffel og ske og hun har god bevægelse i sit håndled, hun hjælper gerne til med selv at tage sit tøj af, men det er stadig svært at klæde sig på.
Hun elsker at køre på scooter eller løbecykel og elsker i det hele taget at være ude og bruge sin egen krop. Det er dejligt at opleve naturen, bruge en skovl, en vandkande, kigge under træstubbe og finde myrer, bænkebidere og biller.
Hun elsker at mærke at hun er en del af familien og hun vil gerne hjælpe til med f.eks. at dække bord, komme mad i skåle, gøre rent og gå rundt med en støveklud og lignende. Hun vil elske at være med til at bage kage og få smagsprøver fra skålen :)
At læse i bøger, kigge på billeder, tale om ting i hverdagen, ting hun kender, rim og remser er sjovt. At lægge simple puslespil, spille billedlotteri er også sjovt. At danse til musik, at synge sange sammen med dig, gerne sange med fagter og hvor I bruger kroppen imens I synger. Stopdans - hvor I hører musik og når musikken stoppes, skal I stå helt stille.
Hun vil også nyde at lege mere stille lege, hvor I sætter store perler på piberensere, tegner med tykke farver på papir, leger med modellervoks.
Hun begynder at nye rollelege, hvor hun f.eks. vil elske et legekøkken (det kunne være årets julegaveidé) med masser af legemad. Så kan hun lege det hun ser du gør, lave mad til dig der kommer på besøg, servere kaffe af sit lille fine kaffestel osv.
Hun vil ofte kunne mange ting, hvis du stille og roligt guider hende med enkle ord og sætninger. Hun vil stadig kunne blive utrolig ked af det og fortvivlet, når verden går hende imod. Der er så meget hun gerne vil og naturligt stadig har svært ved og det er svært for hende at tackle disse frustrationer.
Hun begynder at løsrive sig ...
... mere og mere fra jer forældre, vil øve sin selvstændighed mere og mere og det er vigtigt at I støtter hende i dette, men samtidig også guider hende, når I mærker at det alligevel er svært for hende :) Når hun mærker sine egne begrænsninger bliver hun ked af det og derfor vil to års alderen ofte være en alder, hvor barnet vil selv, men samtidig også har rigtig meget brug for nærhed, omsorg og trøst.
Hendes sprog udvikles mere og mere, når børn er ca 20 måneder gamle, kommer der flere navneord til og barnet begynder at kunne sige små ord som lys, bil, bold og lignende.
Omkring 2 års alderen begynder barnet at sætte små ord sammen "min bil", "de bar" (i betydningen der er far). Barnet har i denne alder et aktivt ordforråd på ca 100-200 ord og udviklingen går herfra rigtig stærkt. Barnet begynder at bruge sproget til at fortælle om oplevelser, hvad det vil, hvad det kan osv. og barnet begynder også at tale mere, når det leger med sine venner. Barnet taler ikke nødvendigvis rent, det kan faktisk være enormt berigende at høre to 2-årige stå og tale volapyk sammen - de forstår hinanden, de voksne forstår ingen ting :)
Barnet får en ordspurt eller der sker en ordeksplosion, siger man og et treårigt barn vil således have et gennemsnitligt ordforråd på ca. 600 ord. Nogle vil naturligvis have lidt mindre og andre betydeligt mere... Barnet begynder at sætte flere og flere ord sammen, 3-4-5-6 ords sætninger dukker op i denne alder.
Når børn er omkring 2 år, så skal de også til at forholde sig til hvem de selv er og hvordan de påvirker andre. Man taler om at børn skal finde deres selvbillede og netop det at begynde at udtrykke eget navn, sige f.eks. "jeg" eller "det er min", vil være et tegn på, at jeres datter er igang med at blive bevidst om hvem hun selv er.
Hendes selvbillede udvikler sig stille og roligt i samspil med andre. Hun bliver stolt og glad, når hun får ros og hun bliver utroligt ked af det, når hun bliver irettesat, når hun får at vide at hun gør noget forkert. Hun er og vil være meget følsom og meget sårbar overfor hvordan hun bliver modtaget, hvordan I og andre reagerer på det hun siger og det hun gør. Den 2årige er en dejlig, charmerende, sjov og også en følsom lille størrelse :)
Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke.
Rigtig god weekend!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
Viden om børn:
Selleri
Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.
Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.
Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...
Sexliv
Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.
Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.
Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire









