Annonce

Annonce

Svar: Nægter at spise skemad version 2


10. november 2010

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære frustrerede mor

Som du beskriver din datter lige nu, så lyder det jo faktisk som om at hun trives ret godt. Det er helt naturligt at børn i perioder kan have brug for at sove mere end i andre perioder og lige nu lyder det som om at din datter har god brug for sine to lange lure dagligt og også stadig sover godt om natten. Derfor synes jeg at du skal glæde dig over, at hun har det så godt som det lyder til :)

En plan for dagen, lavet ud fra dine angivne tider ser således ud:

Morgen 7-7.30: Havregrød, vand eller mælk af kop.

Suppleres med lidt små brødhapsere, frugtmos, frisk frugt i hånden og puttes derefter til sin lur og sover fra 9-11.

Frokost 11.30: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg, suppleres med grøntsagsmos osv. Vand af kop.

Suppleres med lidt frugt og får så flaske inden hun puttes til middagslur kl 14

Eftermiddag 16.30: en lille portion tykmælk eller lignende med rugbrødsdrys, vand af kop.

Aften ...


Annonce

... 18: Grøntsagsmos - mere og mere familiemad, som tidligere plan beskriver, vand eller mælk af kop.

Flaske og puttes til natten kl. 20 som nu

Sen aften 23-24: Flaske som gives mere eller mindre i søvne. Du kan elevere hendes hovedgærde, så hun ikke ligger helt fladt og give hende mælken i sengen. Hun behøver altså ikke blive vækket for at få den..


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Alternativet er at du laver hendes morgengrød med mme og giver mme af kop morgen og aften + de to flasker i løbet af dagen, så hun på den måde får hvad hun har brug for.

Du skal være opmærksom på at grøntsagsmos fint kan bruges som smørbart pålæg på brødhapserne, så du på den måde kan få mere mos i hende end du måske ellers ville kunne. Og så er det også en god idé at supplere med godt kogte pastaskruer, stykker af frikadelle, en kartoffelbåd eller lignende. Netop udnytte lysten til at spise selv og øve sig ved at sidde med noget selv.

Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke med hende :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad til 11 måneder gammel baby

Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Diarré

Det er normalt at et barn der kun får brystmælk at have tynd afføring. Men hvis barnet ikke bliver ammet mere og pludselig får vandtynd afføring, skal du være opmærksom.

Diarré kan være tegn på infektion forskellige steder i kroppen og det kan derfor være en god idé at måle barnets temperatur. Du skal være opmærksom på at barnet skal have ekstra væske og hvis diarréen ikke forsvinder hurtigt igen skal du søge læge. Hvis barnet virker sløvt eller der er blod eller slim i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

1000 tak for din altid varme og kærlige måde at gribe udfordringerne an på - det er helt rigtig for mig!
Jeg nyder både dine personlige svar til mig, men bestemt også de svar du giver til andre.

Tak,
Mor til pige på 15 måneder


Annonce