Brev:
Opdragelse - 14 mdr.

Hej Helen.
Vi har nogle opdragelses problemer med vores søn på 14 måneder. Han er virkelig i trods-alderen og enormt stædig. Han vil ikke skiftes og have tøj på. Han vil ikke spise morgenmad hvis menuen ikke lige passer ham. Han vil ikke sidde i autostolen. Det eneste han egentlig virkelig gerne vil er at spise kiks og frugt, men det kan han jo ikke hele tiden.
Problemet er lidt at han bliver meget sur og ked af det hvis det ikke går efter hans hoved. Og så bliver der et værre skrigeri.
Et andet problem er at han er rigtig dårlig til at lege, hvis ikke min mand eller jeg sidder lige ved siden af ham.
Derudover så har vi som mange andre et dagligt problem: Ulvetimen. Vi har forsøgt at ...
... klare timen inden aftensmad med at give ham agurk, gulerod, peberfrugt eller lign. Men intet hjælper. Han er irritabel og går hele tiden hen til skuffen med kiks.
Vores sidste problem er at han stadig er meget mor syg. Selvom min mand er i rummet så begynder han at græde hvis jeg bare viser tegn på at jeg måske forlader rummet. Nogle dage er det meget belastende, da jeg er nødt til at have ham med overalt. Og jeg synes efterhånden at han er så gammel at han burde komme ud af den periode.
Vi har tænkt meget på om vores problemer skyldes at han til tider er lidt forkælet. Men vi synes også det er svært at opdrage på ham indimellem. Håber du kan hjælpe med nogle af problemerne.
Med venlig hilsen
Kala
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!
Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)
Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.









