Annonce

Annonce

Brev:

Mor-terror


2. november 2010

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Mor-terror

Kære Helen

Jeg har en skøn og dejlig søn på knap 16 måneder, som er igang med en rivende udvikling. Han går (og løber) omkring, klatrer, pludrer, snakker og kan sige omkring 10 ord.

Alderen medfører ændringer i adfærden, kan jeg forstå, men de adfærdsændringer, som jeg oplever hos min søn for tiden, er efterhånden blevet vanskelige at tackle for os som forældre - særligt for mig som mor, for det er mig, der udsættes for denne "terror": han opfører sig klyngende, morsygt, hysterisk og voldsomt.

Et par eksempler:
Når jeg henter vores søn i dagpleje, er det ofte som om "luften går ud af ballon'en" idet han ser mig; han falder helt sammen, begynder at pyldre, græde, klynger sig til mig og rækker sine arme først mod det ene, så det andet. Han vil løftes og være i min favn, men vil så alligevel ikke. Sætter jeg ham ned, bliver han hysterisk!

Jeg bærer ham ud i bilen, hvor han falder til ro. Når vi kommer hjem og skal have overtøjet af, gentager sceneriet sig, ofte med gråd og hysteri. Jeg føler mig efterhånden magtesløs og afmægtig - tager jeg ham op for at trøste, stritter han imod, men lader jeg ham græde, stritter mine følelser imod og han falder heller ikke til ro alene. (Far kan desværre slet ikke hjælpe i disse situationer).

Samme hysteri kan opstå ved små situationer, fx hvor låget på en dåse kan være for svært at sætte på, bamsen svær at nå oppe på bordet, maden organiseret "forkert" på tallerkenen - tilsyneladende til stor frustration og med megen gråd. Han vil heller ikke skiftes for tiden, ...


Annonce

... ej heller have børstet tænder, men er HELDIGVIS let at putte om aftenen.

Om natten kan han vågne talrige gange, og også her er det vanskeligt at vurdere, hvad de mange opvågninger og gråden skyldes. Nogle gange er det blot et par klynk, hvorefter han selv falder til ro igen, andre gange ender vi i samme hysteri, som kan vare i op til en halv time, hvor han er umulig at trøste. Igen kan faren desværre slet ikke hjælpe, da det hele bliver 10 gange værre, hvis han forsøger at tage over.
Min søn sover stadig 2 gange om dagen (ca. 1/2-1 time formiddag + 2 1/2 time over middag), og så længe han sover så dårligt om natten har han brug for formiddagsluren.

Jeg er i tvivl om, hvordan jeg skal reagere under disse grådanfald. Skal jeg "tvinge" min trøst igennem, nu hvor han reagerer meget afvisende på det, eller skal jeg give ham mulighed for at reagere sin frustration ud selv? Naturligvis blive ved ham, men ikke forsøge at tage kontrollen.

Fysisk er der de sædvanlige ting på spil (tænder, en mave der kan drille lidt af og til, forkølelser), men ikke feber eller store infektioner.

Disse voldsomme reaktioner er udmattende for både min søn, faren og jeg. Det er skrækkeligt at indrømme, men ofte er det slet ikke hyggeligt at hente ham hjem fra dagpleje længere, og weekenderne kan af og til blive lange, selvom jeg forsøge at finde på nye, spændende aktiviteter og ofte er ude af huset.

Jeg savner mit glade barn og min egen tiltro til at gøre det rette som mor. Håber du har et par gode råd.

Kærlig hilsen
Malene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Parforhold

Når I bliver forældre vil sammeholdet og de varme følelser mellem jer sandsynligvis blive styrket. I vil se hinanden på en anden måde, og det kan være meget berigende at se sin partner i den nye rolle som mor eller far. For mange føles det som en ny kærlighed, netop at se sin elskede sammen med det lille barn, det lille menneske man har skabt sammen.

Men det nye familieliv, hvor man pludselig ikke mere er et par, men er forældre kan også være svært og kan være skuffende. Måske er...

Læs mere i Babylex

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Allerførst vil jeg gerne sige dig tusind tak for dine hurtige og uddybende svar, og fordi du tog mine bekymringer alvorligt. Det var lige, hvad jeg havde brug for.

Mor til Agnethe 5 måneder


Annonce