Brev:
Underlagt tå

Hej Helen.
Først vil jeg lige fortælle om vores datter, som nu falder i søvn helt af sig selv, og vi har slet ikke haft en kamp med at lære hende det.
Siden jeg stoppede med at amme, har vi sat hos hende, indtil hun faldt i søvn. Det har ikke gjort os noget, men det er nu rart, at vi nu kan synge, læse historie, sige godnat og gå ud. Vi går ind med jævne mellemrum uden at hun kalder, stryger hende lidt eller putter dynen over hende, forsikrer hende om at vi er lige her. Hun siger ikke en dyt, men ligger sig pænt til at sove efter at have moslet lidt rundt. Nogle dage kan det godt tage hende lang tid fx en time, men hun hverken kalder eller græder.
Vi skylder dig æren for det, da vi har fulgt dine råd fra din bog og din brevkasse. Så tusind tak ...
... for at du har hjulpet os med en god og nænsom overgang...
Nå, men lillepigen er født med en underlagt tå - faktisk på begge fødder - men mest udpræget på venstre fod. Her ligger tå nummer 2 under tå nummer 3.
Det har ikke virket, som et problem for hende før nu. Men efter hun er begyndt at gå, løbe og have vinterstøvler på, er det som om, at det generer hende. Vi må i hvert fald overhovedet ikke røre hendes tæer om aftenen, når hun får strømperne af. Neglen på den nederste tå er også lidt flosset, og selve tåen er en lille bitte smule rød, ikke noget alarmerende synes jeg. Der er heller ikk sår.
Men er det noget, vi kan gøre for hende? Skal vi tage nogle hensyn med fx sko og strømper?
Ser frem til at høre dig.
Med venlig hilsen
Lillepigens mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
Viden om børn:
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







