Brev:
Stadig en del natteroderi

Hej Helen
Vi har nu i godt halvanden måned haft indrettet dagene med udgangspunkt i den plan du sendte os. Det er skredet fremad med maden, hun spiser tit rigtig godt i løbet af dagen, og nu hvor jeg er begyndt på arbejde igen, er de planlagte ammeture begrænset til kl. ca. 20, hvor hun som regel bliver ammet i søvn, igen til midnat, og tidlig morgen.
MEN. For det første vågner hun tit allerede ved 22-tiden, og kan først falde i søvn igen efter endnu en ammetår, og det er heller ikke ualmindeligt, at hun også vågner ved 2-tiden, og også skal ammes i søvn igen dér. Af og til sover hun 4 timer i et stræk, men det er mere undtagelsen end reglen, og 5 timer i træk er meget usædvanligt.
Hun spiser gerne rugbrødshapser, helst med rognkræs og leverpostej, og i den seneste tid er hun også begyndt at spise ting som hun oprindeligt afviste blankt, såsom frugtmos og banan. Hun får grød, kartoffelmos, fisk, kylling, frikadelle, kiks, agurk, frisk frugt, ...
... ostetern og temmelig meget yoghurt. Yoghurt plejer vi at "fylde efter" med, hvis vi synes, hun ikke spiste nok til aftensmaden. Men alligevel vågner hun flere gange hver nat.
Det gik iøvrigt fint med at få hende til at falde i søvn i barnevognen på formiddagsgåturen, lige indtil for to uger siden, hvor barnevognen blev stjålet fra vores kælder. Så nu bærer hendes far igen rundt på hende, for at hjælpe hende i søvn. Vi har ikke købt en ny endnu, for dels elsker hun klapvognen, og dels kan hun alligevel ikke sove udenfor i barnevogn hvor vi bor. Så vi overvejer, om vi overhovedet skal købe en ny.
Det, jeg håber du kan hjælpe os med nu, er:
- Er den plan over måltider, som vi fik af dig, stadig ok at følge for et barn, der nu er 9 måneder og en uge?
- Skal vi stadig prøve at få hende til at spise mere i løbet af dagen, eller hvordan kommer vi de ekstra natteopvågninger og ammeture til livs?
På forhånd tak for hjælpen!
Med venlig hilsen
Mamacake
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Arp
Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.
Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.
Evt. arp...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!
Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)
Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.




