Brev:
Mad og amning - 10 mdr.

Kære Helen
Så er jeg her igen:-)
Lille pigen er nu blevet 10½ måned og hun er en meget glad, tillidsfuld og smilende datter, hvor er det dog skønt at være mor. Nå, men det er jo sådan set ikke det jeg vil fortælle/spørge om:-)
Jeg har jo modtaget nogle rigtig gode madplaner fra dig, som hun trives super med. Vi elsker alle tre vore spisestunder og det er skønt at se hvordan hun bare spiser og udforsker al mad, at få lov at sidde med sin egen lille skål rejer, så er hun henrykt.
Jeg vil dog gerne, hvis du vil lave endnu en madplan.
Jeg har også lige et par spørgsmål:
1. Jeg ammer stadig og vil høre hvor meget/hvor lidt ...
... Viktoria skal ammes/have mælk? Jeg ammer på nuværende tidspunkt 1 før hun skal sove og 1 i løbet af natten.
I den forbindelse:
2. Hun kommer i seng ca. 20.15-20.45 og står op kl. 06.45-07.00. Hun ammes lige inden hun skal sove og spørgsmålet går så på, skal det i hendes alder være fuldstændig udelukket at få mad fra hun kommer i seng til hun står op? Eller må hun gerne ammes en enkelt gang? Jeg ammer hende nemlig ved 01-02.00 tiden en enkelt gang, men er det noget hun skal vænnes fra og i så fald hvordan gør jeg det?
Jeg har fulgt din madplan, så jeg vil mene hun får det hun skal have.
Mange tak.
Kærlig hilsen
Maibrit
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
Viden om børn:
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika





