Annonce

Annonce

Brev:

Hvor langt skal et måltid vare?


10. oktober 2010

Alder:
9 mdr.

Hvor langt skal et måltid vare?

Hej Helen.

Tak for dit sidste svar. Min datter spiser nu igen grød. Det krævede lidt sulteri før hun overgav sig. Vidste jo godt, at hun åd masser af mælk hos mig. Derfor blev farmand også sendt "i ringen". Nu går det rigtig fint - også når jeg giver hende mos etc. Hun er dog stadig meget bevidst om "mælkekartonerne".

Nå, min datter kan godt være lidt af en langsom starter ved måltidet. Jeg tilbyder hende skeen og hun vender hovedet væk. Får måske lidt mos på læberne og smager. Afviser så igen flere gange. Nogle gange op til 15 min. begynder hun først at spise med et normalt flow.

I hvor lang tid bør man tilbyde måltidet - uden at det bliver opfattet som manglende respekt på barnets "nej"? Oftes ved jeg, at min datter er sulten, og forstår ikke, at hun ikke bare spiser.

Et andet spørgsmål:

Efter jeg begyndte at følge den nye plan, der spiser hun fortsat om natten. I starten ville hun hverken have morgenmad eller frugt om formiddagen - men nu vil hun gerne, og spiser næsten med fornøjelse frugten.

Idag så ...


Annonce

... fx således ud.

7 vågner
7.30 spiste mere end en portion havregrød
9 sov 2 timer
11.20 spiste en portion grød plus et par rugbødshapsere
13.15 ammes
(skulle så puttes til lur, men var ombord på færge. Får lidt banan at tykke på og vand)
15 ammede hende i 2 min. for tørst. puttes
16.45 vågner fra lur
18.00 spiser 1 helt glas mos. Vand på kop
19 Ammes. puttes derefter.

Natten op til dagen var lidt hård. Hun vågende flere gange og blev ammet (normalt kl. ca 24 og kl 4-5 tiden), fordi hun virkede til at have luft i mave, lidt snottet - MEN også var sulten.

Ved naturligvis, at min mælkeproduktion er gået ned (det spændte meget i starten, da jeg droppede de fleste daglige amninger). Er min produktion om natten nu blevet påvirket? Hvis jeg sørger for at tilbyde hende fast føde, som du har forslået, vil behovet for nattemåltider så nesættes og forsvinde? I såfald, hvor lang tid varer denne overgangsperiode. Min datter virker jo sulten om natten. Hvordan kommer vi bedst igennem og ud ad natteamningerne?

Venlige hilsener

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sprog

Allerede når det lille barn ligger i dine arme for første gang og du snakker med det, dannes grundlaget for at lære at tale. Babyen nyder at lytte til din stemme, som den også kender fra livet inde i maven, og den forbinder det med noget rart, at du taler. Det giver tryghed, nærhed og kontakt.

At synge eller spille musik virker også sprogligt stimulerende på barnet. Efterhånden som barnet bliver ældre så fortæl det, hvad du gør, - skifter bleen, vasker maven, vasker armene,...

Læs mere i Babylex

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce