Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke spise sin skemad - 10 mdr.


6. oktober 2010

Alder:
10 mdr.

Vil ikke spise sin skemad - 10 mdr.

Hej Helen,

Tusind tak for dine svar. De er meget brugbare og giver ro i sindet. Jeg mangler dog lige en enkelt ting, igen i forhold til det med maden.

Du har skrevet til mig et par gange, at hvis S. ikke spiser så meget af maden i bidder, så kan jeg give ham mos eller grød bagefter. Men jeg mangler lidt hjælp til, hvad jeg skal gøre, når han nu ikke vil have skemad? Han afviser stort set altid skeen med det samme, ofte uden overhovedet at have set, hvad der er på den.

Når jeg ved, at det er noget, som han godt kan lide, f.eks. sveskemos, må jeg næsten "tvinge" en skefuld i munden på ham. Så smager han på det og vil jo gerne have det. Jeg bryder mig dog ikke særligt meget om denne fremgangsmåde, men synes at det er ...


Annonce

... træls, at han end ikke værdiger maden et blik, før han skubber skeen væk.

Nogle gange kan jeg være heldig, at han spiser grøden/mosen, men kun hvis han har et eller andet at sidde og pille ved imens, f.eks. nogle krummer el. lign. Du skrev også til mig, at han måske ville være mere villig til at spise en godnatgrød, fordi han var træt. Men så træt er han tilsyneladende aldrig!

At vi sidder over for hinanden med øjenkontakt og han velvilligt åbner munden, det kan jeg godt glemme!

Kan jeg gøre noget for at bryde den onde cirkel? Eller skal jeg bare stole på at han spiser, hvis han er sulten nok?
Jeg oplever ingen forskel i, hvor godt han sover om natten, hvad enten han spiser meget eller lidt til aften.

Med venlig hilsen
Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce