Annonce

Annonce

Brev:

Første skemad


26. september 2010

Alder:
3 mdr.

Første skemad

Hej Helen,

TAK for dine gode ideer og forslag (afvaenning af sut og fysisk aktivitet) til mine spoergsmaal til min dreng paa 2 aar!

Her er spoergsmaal til lillebror paa nu 3,5 mdr.: han har fra ca. 2 mdr. haft meget svaert ved affoering (jeg "fuldtids-ammer"), dvs. der kan gaa helt op til 14 dage mellem hver affoering - det ved jeg kan vaere normalt, men han har indimellem onde skrigture, hvilket jeg kun kan komme frem til at pga. hans manglende affoering, for det er naar der er gaaet omkring 5-7 dage siden sidst.

Vi har et par gange givet en "stik-pille" som har givet affoering og ellers forsoeger jeg med cykelbevaegelser etc. og har ogsaa givet noget ...


Annonce

... af der der "laktose"-lignende noget der skulle goere affoering tyndere etc., men det virker ikke som om det hjaelper saerligt.

Nu er han jo snart fire maaender, hvor man teoretisk kan begynde med lidt skemad, ikk? - men ville det vaere en idé allerede nu at begynde at give lidt skemad en gang om dagen, altsaa noget frugtmos - for at hjaelpe ham med at kunne have afffoering - eller skal jeg vente til efter han er fire maaneder?

Hvis du mener at jeg nu kan begynde med lidt skemad/frugtmos - hvilken skulle der vaere? (med min store dreng startede jeg med paere og figenmos - det var han vild med!!- som jo maa vaere godt til at faa "gang i maven"?!)

TAK
Lone

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce