Annonce

Annonce

Svar: Min søn vil ikke ammes


24. september 2010

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Hej med dig

Det bedste tidspunkt at stoppe amning på er altid, når både mor og barn er enige om det og det er rigtig vigtigt her at lytte til de signaler barnet sender.

Det er helt normalt at børn i 10 måneders alderen begynder at vælge brystet fra og det skal din dreng et eller andet sted have lov til. Jeg synes det er positivt, at han nu lægger sig til at sove om aftenen, finder fint ro og overgiver sig til søvnen uden at behøve brystet - det er en god vane, - også fremover, som I har fået skabt der på hans foranledning.

Du har naturligvis ret i at han skal have sin mælk og behov for mælk dækket videre frem, men han skal stadig have mælk i sin grød og også spise ost, yoghurt, sovs osv. og får på den måde også mælk/kalk og så kan du naturligvis overveje om du ikke vil bibeholde en amning efter behov.

Du kan fint amme ham sen aften, give ham drømmemåltidet, som nu og derefter selv gå i seng og sove. Drømmemåltidet har hele ...


Annonce

... tiden været den amning han har været mest glad for, så det er fint at bibeholde den. Du kan også prøve at se om han selv vågner op og søger brystet og så give ham mælk efter, hvordan han selv viser behov. Ingen faste regler omkring dette, her kan du gøre, som du finder bedst for jer begge og for jeres nattesøvn :)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Du fortæller at du både giver ham vand og mme af kop og det er super, det må du naturligvis gerne blive ved med. Ekstra jern skal han naturligvis stadig have og hvis du så skønner at han ikke får mælk nok, så kan du supplere med en kalktablet, som du knuser og kommer i hans mad. Men mon ikke det kan gå, hvis han får mælk i grøden, et glas mælk morgen og aften, en portion yoghurt midt på dagen og så mælk der i øvrigt naturligt indgår i maden i form af f.eks. ost og sovs + en enkelt amning - ja så kommer han fint deropad og lyder ikke til at mangle noget :)

Rigtig meget held og lykke fortsat :) Håber du her er hjulpet videre på vej!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce