Annonce

Annonce

Svar: Vægt - 12 mdr.


17. september 2010

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Karina

Det lyder bestemt ikke som om at din dreng spiser for meget mad i løbet af en dag. Han har brug for små hyppige måltider hele dagen igennem, det er vigtigt for at han har energi nok til at udvikle sig.

Du skal naturligvis sikre dig at han spiser sundt og varieret. Det er vigtigt at han får kød, fisk, grøntsager osv. hver dag og det er en rigtig god idé at give ham almindelig frisk vand at drikke. Vand er den bedste tørstslukker og han skal nyde at drikke vand :)

Mælkeindtaget er du allerede ved at skrue ned, det er meget fint at stoppe med flasken nu, derudover kan han så få lidt mælk om morgenen til sin morgengrød eller om aftenen til sin aftensmad - du bør ...


Annonce

... give ham letmælk med den alder han har nu. Selvom han er godt i stand, så anbefales skummetmælk og minimælk først omkring 3 års alderen.

Jeg vil formode at hans vægt stille og roligt vil begynde at stige mindre nu. Han er begyndt at gå rundt, bruger sig selv mere og mere motorisk og han vil sandsynligvis også begynde at spise mere og mere selektivt og spise mindre portioner end han plejer - og det er helt okay, det er normalt for hans alder.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Hjælp ham til at være aktiv, bruge sig selv motorisk så meget som muligt, lad ham røre sig og nyde at bruge sin krop. Og hold så fast i de sunde madvaner, han lyder til at have!

Ro på og rigtig meget held og lykke med ham fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg har købt din bog om børn og mad, og igen må jeg virkelig rose din måde at skrive på, det er alletiders bog :-) Jeg har 3 af dine bøger og jeg er vild med dem :-)

Tak fra mor til dreng på 4 måneder.


Annonce