Brev:
Stoppe med natamning og væskebehov
Hej Helen,
Tak for dine gode og brugbare svar på mine spørgsmål. Det er dejligt at have kontakt til en dansk sundhedsplejerske, selvom jeg er langt væk hjemmefra.
Nu bliver S. snart 10 mdr. (om en uges tid), og jeg vil gerne forsøge at trappe ud af natamningen. Jeg er ikke helt sikker på hvordan jeg skal gøre det, for jeg jo ikke kan erstatte amningen med et måltid på samme måde som om dagen.
Jeg har i lang tid ammet ham omkring midnat, afhængig af hvornår han vågner. Det har fungeret fint, og han har som regel kun vågnet en enkelt gang mere i løbet af natten, skønt!
I nat prøvede jeg at springe lidt over, i den forstand at jeg lagde ham til, men tog ham hurtigt fra igen, da han ikke virkede sulten. Resten af natten vågnede han et hav af gange, dog uden at ...
... jeg ammede ham. I morges ammede jeg ham længe, selvom han ikke virkede glubende sulten. Det kan også bare være en engangshændelse, at han vågnede så mange gange.
Hvordan vurderer jeg, om S. stadig har brug for at blive ammet om natten? Skal jeg bare lade det komme an på en prøve og tage en kold tyrker?
Jeg bekymrer mig lidt om hans væske/mælkebehov. Jeg giver ham mælk af kop morgen, frokost og aften og vand af sutteflaske for resten af dagen. Jeg forsøger at tilbyde ham væske ofte. Gennemsnitligt drikker han omkring 200 ml. vand, 100 ml. mælk og så ammer jeg ham jo x3 (snart x2). Det er jo ikke meget, men han virker velpas og tisser fornuftigt. Skal jeg stole på at han får det, som han skal? Hvis ikke, hvordan får jeg ham til at drikke mere?
Med venlig hilsen
Mette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.