Svar: Græder over ingenting
Kære rådvilde
Jeres dreng har det rigtig svært og han græder ikke over ingenting, han græder fordi han netop har det svært ...
Jeg ved fra dine tidligere breve, at han lige er blevet storebror og samtidig oplever han også et pres fra jer forældre, et pres om at skulle opføre sig anderledes end han gør lige nu. Han får flere irrettesættelser dagligt, han får mere skæld ud, han prøver rigtig mange grænser af og han har meget svært ved at finde sin rolle. Jeg tror faktisk at jeres dreng har det sværere, end du måske lige går og tror, han har det virkelig hårdt den lille fyr og det er rigtig vigtigt at finde ud af hvorfor, hvad det handler om.
Jeg har tidligere skrevet til dig, at I kunne overveje at kontakte PPR i kommunen for at høre om en familievejleder kunne komme ud til jeres familie og være med til at vurdere, hvad der sker og hvordan I skal reagere i forhold til jeres dreng. Det synes jeg stadig er en god idé ... Da jeres sundhedsplejerske kommer på besøg hos lillesøster, så vil det også være oplagt at tale med hende om, hvad muligheder der er for støtte og hjælp i den kommune, hvor I bor :)
Jeres dreng har brug for at I ser ham og anerkender ham, præcis som du også forsøger og det er rigtig godt at du prøver og prøver igen og igen.
Når han græder over det du kalder for "små ting", så er det sandsynligvis ikke små ting for ham, han bliver oprigtigt skuffet og ked af det, også selvom det for dig er en bagatel. Du skal her overveje, hvordan I reagerer.
Nogle gange kan man godt komme til at reagere meget negativt, fordi man synes det ...
... piveri er urimeligt eller fordi man selv er træt og mangler overskud, så kommer man måske til at sige "årrh, hold dog op med at være så hysterisk" eller "hold så op med at pive sådan, så er det heller ikke værre" eller lignende - men det hjælper ikke jeres dreng. Det får ham til at føle sig forkert, det gør at han opfatter de følelser han har, som forkerte, man må jo ikke blive ked af det, i hvert fald ikke de ting, som han bliver ked af.
Han har derimod brug for at I lige rør ved ham, får øjenkontakt med ham, han skal føle sig set. I skal nogle gange bare sige "det er okay, skat" så han ved at det er i orden at blive ked af det, eller I kan sige "jeg kan godt forstå du synes det er irriterende" - netop fordi I så anerkender hans følelser. Det er ikke det samme som at han skal have sin vilje og at I ikke må sige nej, men I skal lade ham reagere og have de følelser som et nej kan udløse.
Nogle gange kan I også stille spørgsmålet "Hvad sker der?", "du bliver bare så ked af det lige nu, hvad handler det om?" eller lignende, så han igen mærker at I er der, I har øjenkontakt, I prøver at finde ud af hvad det er og I vil gerne hjælpe, I prøver at forstå det.
Nogle gange vil det være super, hvis I prøver at lade ham sætte ord på de følelser han har og tager udgangspunkt i netop dette. Og så naturligvis møde ham, nogle gange med "det kan jeg godt forstå" og andre gange med "kunne du ikke i stedet .." som et alternativ og atter andre gange "pyt med det, det kan du sagtens klare".
Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:
9. september 2026 | Opdragelse | 2 år, 10 mdr.
Selvstændighedsfase og børnehaveopstart
Kære Helen Tak for dit tidligere svar - det hjalp rigtig meget, og vi fik...
13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.
Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
Viden om børn:
Amning og sex
Når du ammer og dit bryst er fyldt med mælk, så vil det være helt naturligt at brystet lækker eller direkte sprøjter med mælk, hvis du bliver seksuelt stimuleret.
Brysterne kan også være følsomme på en anden måde, end hvis du ikke ammer. De kan være mere ømme og mere spændte, brystvorterne kan også gøre ondt.
Det er heller ikke unormalt at man oplever brystet meget anderledes, når det pludselig tjener som næringskilde for ens barn. Nogle kvinder (og også mænd)...
Klumpfod (varusfod)
I Danmark fødes ca. 1 ud af 1000 børn med klumpfod. Det svarer til ca. 60 børn årligt i Danmark. Hos ca. halvdelen er der klumpfod på begge fødder.
Klumpfod kaldes også varusfod eller talipes equinovarus. Det er en fejlstilling i en eller begge fødder. Når barnet bliver født, ser foden normal ud, men den kan ikke rettes til normal stilling. Når man ser på foden, vil hælen dreje indad, forfoden pege ind mod midten, og samtidig vil mellemfoden (svangen) være løftet. Foden...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire









