Svar: Hvordan får vi hende til at blive i sin egen seng om natten?
Kære Charlotte
De fleste børn er faktisk 3-5 år, når de begynder at vågne om natten på grund af mareridt, og det kan ikke udelukkes, at det er derfor Carolina vågner og søger jer ekstra meget i øjeblikket ... det lyder også som om at du selv har det på fornemmelsen :)
Jeg synes faktisk ikke at hun er for lille til en madras på gulvet, tværtimod, så vil det være en rigtig god idé. Det vil være helt fint, at hun har en lille natlampe på værelset, så hun kan orientere sig når og hvis hun vågner om natten og så kan hun selv komme ind til jer med sin pude og tøjbamse under armen og lægge sig på madrassen og sove videre. I kan have et tæppe eller en ekstra dyne liggende, så hun ikke skal bære det hele selv og så hun samtidig også føler sig velkommen og fornemmer at der er plads til hende.
Jeg synes, som du selv er inde på, at børn skal have lov til at komme ind i løbet af natten, når de vågner af en drøm eller af anden årsag har brug for ekstra tryghed om natten. Præcis som du også selv gjorde som barn.
Og ...
... for at alle kan få en nogenlunde rar og rolig nat, så er en madras på gulvet en rigtig god idé. Det er på sigt også lettere at komme fra en madras på gulvet tilbage til egen seng, end det er at komme fra smørhullet mellem mor og far og ind på eget værelse igen ...
Når hun ligger på madrassen på gulvet, vil du naturligt kunne lange en arm ud og lade hende holde dig i hånden. Hun vil sove igen i løbet af få minutter og du kan trække din arm til dig og sove godt videre :)
Men ellers så er det naturligvis et spørgsmål om at følge hende tilbage i egen seng igen. På sigt, når hun skal igang med renlighed og lære at undvære bleen om natten, så vil hun måske vågne fordi hun skal tisse. Her vil I så kunne følge hende på toilettet og tilbage på eget værelse eller evt. følge hende på toilettet sen aften inden I selv går i seng og derefter på eget værelse i egen seng igen - men det er en anden snak. Lige nu lyder det som om at hun har brug for trygheden og mærke at I er der for hende :)
Fortsat held og lykke med hende :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...
7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far
Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
Viden om børn:
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Donorhjælp
Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:
1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.
Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.