Annonce

Annonce

Svar: Stå på egen ben


8. august 2010

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Karoline

De asymmetriske ballefurer kan meget vel hænge sammen med den skævhed i hofte og bækken som kiropraktor har konstateret og som din datter nu behandles for. Dette synes jeg derfor I skal se an.

Derudover tænker jeg at det nok er meget normalt at din datter har svært ved at bære sig selv ... nu er hun jo en rigtig lille michelin-baby på over 12 kg, så det kræver jo lidt mere styrke at rejse sig og blive stående, end hvis hun kun vejede 8 kg ... :)

Jeg synes dog hun lyder fuldstændig alderssvarende og til at være rigtig godt igang med sin udvikling. Det er super at hun nu begynder at kravle, forsøger at komme op på alle fire, rejse sig ved tingene osv. Det er frustrerende for hende at det går baglæns i starten og at det kan være svært at få begge ben ind under kroppen - men det er også helt normalt og hører med :)

Det vil være rigtig godt at støtte hende i at komme på op på alle fire og du kan sætte dig bag hende og støtte hendes fodsåler med dine knæ og på den måde hjælpe hende til at ligge i den rigtige ...


Annonce

... kravlestilling og vugge frem og tilbage. Det er fra den vuggende stilling at hun lærer at kravle.

Det vil også være rigtig godt at hoppe med hende på dit skød, så hun netop får øvet det med at bukke og strække sine ben igen og igen:)


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Alle børn er jo hypermobile og det er meget svært at sætte en sådan diagnose på så lille et barn. Det du kan være opmærksom på er, om hun sætter sig med benene i W - altså hvor hun sidder på numsen og har knæene foran sig og fodsålerne ved siden af sine baller. Børn som er meget hypermobile vil ofte sætte sig sådan og dem skal man være opmærksom på. Her vil en fysioterapeut kunne give forskellige øvelser og det kan også være en god idé at forhindre at barnet sætter sig sådan, så barnet ikke kommer for meget i yderstilling med sine led, men i stedet motiveres til at sidde med hensigtsmæssigt :)

Men igen - det lyder som om at lille pigen udvikler sig rigtig fint og alderssvarende og der er ingen alarmklokker der behøver ringe lige nu :)

Rigtig meget held og lykke fortsat og rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex

Nakkefoldsscanning

En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.

Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.

Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Selvom jeg kun har sendt dig to spørgsmål, så kan jeg allerede mærke glæden og roen ved at jeg kan skrive til dig.

Tusind tak!
Hilsen mor til dreng på 7 måneder


Annonce