Svar: Tvillinger der skriger meget ved puttetid
Kære Kristine
Ulvetimen lyder til at være ekstra hård for jer ...
Når børn græder rigtig meget om aftenen og tydeligt har svært ved at finde ro, fordi de er trætte, så handler det ofte om at de er så fyldt op med stimuli fra dagen, at de ikke kan rumme mere, når først det bliver aften.
Det hjælper her at have en fast rytme for dagen, fordi lurene er med til at give dem det afbræk og det overskud de behøver. Og det er derfor rigtig godt, at I forsøger at arbejde på dette. Du skriver at de efter kl. 15 dog kun powernapper lidt, inden de så falder i søvn mellem 18-19 - og min umiddelbare tanke er faktisk, at du måske skulle arbejde bevidst på at få dem til at sove en lidt længere lur om eftermiddagen.
Det er meget sandsynligt at en længere lur om eftermiddagen vil give gladere børn om aftenen og de ville måske så gå lidt senere i seng - men det ville jo være okay, hvis de ellers var glade og tilfredse.
Det er fint at du forsøger med lidt skemad og lidt vælling, men hold det stadig i det små, så de ikke græder fordi de får ondt i maven ... De er stadig ikke ret gamle og deres mave og tarm skal have tid til at modnes.
En ...
... plan for dagen kunne se således ud:
Tidlig morgen 06: Flaske og sover videre
Formiddag 9-9.30: Flaske og puttes til formiddagslur
Frokost 12: Tilbydes 4-5 skefulde grød, ikke mere og lidt vand af kop.
Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13 - tidspunktet kan variere lidt efter hvor lang en formiddagslur de har taget
Eftermiddag 16: Flaske
Puttes til dagens 3. lur. Det vil være rigtig godt, hvis du her kunne trille dem en tur i barnevognen og på den måde lulle dem til ro.
Aften 19-19.30: Flaske og puttes til natten.
Sen aften 23-24: Flaske
Midt nat 03: Evt. flaske, mange børn har brug for flaske midt nat i denne alder. Nogle børn får også flaske kl. 19.30, k 01 og 06 og en sådan rytme er også helt okay :)
Så mit råd til jer er altså at arbejde mere på en fast rytme om dagen og få arbejdet på en god 3. lur, som gør at de ikke bliver overtrætte og dermed bliver gladere og har mere overskud om aftenen :)
Alder, udvikling også spiller naturligvis også ind, men netop af samme grund er en nogenlunde fast rytme en god idé i denne alder.
Jeg håber at min dagsplan hjælper videre på vej, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
Viden om børn:
Skråstol
Børn har brug for at kunne bevæge sig frit for at udvikle sig bedst muligt. Børn der placeres i en skråstol vil sidde passivt og vil, hvis de sidder der længe, blive svage i nakke og ryg. Man kan sagtens vænne et barn til at sidde i en skråstol, hvis det har underholdning foran sig, og det kan være bekvemt for forældrene, men det er ikke det bedste for barnet.
Et barn skal have lov til at være på gulvet så meget som muligt. Det er på gulvet at barnet lærer at trille, krybe og...
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder