Svar: Plan for dagen 6 mdr
Kære Madmor
Det vil være rigtig fint at øge antallet af skemåltider i 6 måneders alderen og det vil også være helt relevant at tilbyde mere og mere variation.
Din dreng må fra 6 måneders alderen få de grovere grødtyper som havregrød, øllebrød og flerkornsgrød. Han kan få frugt, ristede rugbrødsbjælker og lignende i hånden at sidde og gumle på selv, han kan få stort set alle slags grøntsager (så varier så meget som muligt, giv ham ikke kun kartoffelmos) og så skal han også igang med kød og fisk i sin grøntsagsmos.
Hans mad skal stille og roligt til at tage mere og mere udgangspunkt i jeres mad og det vil sige at hvis du f.eks. laver lidt sovs med sødmælk, så kan han få lidt af dette på sin grøntsagsmos, indmaden af en frikadelle (kød eller fiskedelle) kan moses ned i grøntsagerne, lidt laks fra ovnen osv. Stille og roligt mere af jeres mad :)
En plan for dagen ser således ud:
Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover videre
Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.
Formiddag 9: Frugtmos (jerntilskud), frisk blød frugt i hånden at sutte på, suge saften ud af, vand af kop.
Ammes og puttes til formiddagslur ca 9.30
Frokost 11.30: Grøntsagsmos og der begyndes med lidt kød eller fisk, suppleres med agurkeringe, en rugbrødsbjælke eller lignende i hånden at gumle på, vand af kop.
Ammes og puttes til middagslur ca kl. 13
Eftermiddag 15-16: Ammes
Powernappen begynder ofte at kunne blive sprunget over i 6 måneders alderen, men det afhænger naturligvis af hvor lang en middagslur han tager. Sover han kort lur, vil han naturligt have brug for at sove lidt igen sen eftermiddag/tidlig aften.
Aften 18: Grøntsagsmos og igen med lidt kød eller fisk, udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad og at I spiser sammen. Tilbydes igen lidt brødskorper eller andet at gumle i. Vand af kop.
Ammes og puttes til natten ca kl. 20 - igen varierer tidspunktet efter hvorvidt han har sovet 3. lur eller sprunget den over.
Sen aften 23-24: Ammes ...
... rigtig godt, det man kalder for et drømmemåltid
Og begynder så i 6 måneders alderen at kunne undvære mælk midt nat og sove til næste morgen tidlig. At sove igennem er altså at sove fra midnat til næste morgen, altså 5-6 timer uden at få mælk og det må I gerne arbejde bevidst på.
Netop i takt med at han spiser mere og mere skemad i løbet af dagen og stadig også tilbydes mælk ca 6 gange i døgnet, så vil hans behov for brystet midt nat naturligt bedre kunne undværes :)
Du må gerne trappe op i antal af måltider med det samme, men det er vigtigt at du ikke giver ham store mængder af gangen. Det er altså bedre at han spiser 1 dl. 3 gange dagligt end at han spiser 1½ dl. 2 gange dagligt og så fravælger sin mælk ...
Mad i hånden er vigtigt. Det er helt naturligt for børn netop at putte i munden og i 6 måneders alderen kan gummerne godt klø, barnet bliver mere og mere bevidst om at bruge sin mund til forskellige ting og det handler et eller andet sted om at imødekomme dette og den udvikling barnet befinder sig i.
Det at bruge sine gummer, tygge og gnaske i noget gør at barnet får øvet sig mundmotorisk. Samtidig lærer barnet at det man putter i munden kan smage forskelligt og netop det at motivere barnet, give barnet lyst til at smage og undersøge med munden er vigtigt i forhold til lysten til at spise skemad.
Agurk skulle i øvrigt efter sigende indeholde nogle stoffer som kan virke lidt lokalbedøvende på gummerne, når tænderne begynder at irritere lidt...
Så netop ristede rugbrødsbjælker (du finder opskriften på dem i babykøkkenet her på siden) eller blødere typer af frugt, appelsinbåde, blommebåde, ferskenbåde eller lignende vil være rigtig fint. Hvorimod æblebåde knækker let og skal man passe på med, fordi barnet lettere kan få et stykke galt i halsen. Generelt skal børn naturligvis være under opsyn, når de tilbydes mad i hænderne :)
Håber du kan bruge ovenstående videre på vej, fortsat held og lykke med ham og fortsat god appetit :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











