Annonce

Annonce

Brev:

Sove igennem igen efter øreproblemer


25. juli 2010

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Sove igennem igen efter øreproblemer

Kære Helen

NU får jeg brug for din ekspertise igen. :-) Vores søn på knap 21 mdr har fået dræn i ørerne med stor succes. Vi kan virkelig mærke at have fået en meget mere glad og tilpas søn som også rigtig er begyndt at snakke nu :-)

Vores lille problem er at vi nu igen skal have ham til at sove igennem på hans eget værelse. Inden han fik øreproblemer havde vi en periode hvor han sov igennem knap 1 1/2 md, men siden væsken på ørerne begyndte at genere ham, plus et par gange med mellemøresbetændelse, gik den gode søvnrytme væk - og det er også ganske forståelsigt.

I den periode vågnede han omk. midnat og ville slet ikke sove igen medmindre han kom over i vores seng, ...


Annonce

... og dette mønster gør sig også gældende nu selvom ørerne igen er kommet i orden og der for vil jeg høre hvilken strategi du vil anbefale ??

Derudover er det desværre også blevet sådan at vores søn slet ikke kan falde i søvn medmindre vi sidder inde på hans værelse indtil han er faldet i søvn og ofte når vi prøver at liste ud så vågner han og rejser sig i sengen og protesterer mod at vi går ud af han værelse. Det er først når han er i dyb søvn at vi kan liste ud og trække døren til.

Jeg håber du kan være behjælpelig med hvad vi kan gøre så vores søn igen lærer at sove igennem på hans eget værelse.

Mange tak for en fremragende brevkasse :-)

Kærlig hilsen
Majbritt

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce