Annonce

Annonce

Brev:

Sove igennem igen efter øreproblemer


25. juli 2010

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Sove igennem igen efter øreproblemer

Kære Helen

NU får jeg brug for din ekspertise igen. :-) Vores søn på knap 21 mdr har fået dræn i ørerne med stor succes. Vi kan virkelig mærke at have fået en meget mere glad og tilpas søn som også rigtig er begyndt at snakke nu :-)

Vores lille problem er at vi nu igen skal have ham til at sove igennem på hans eget værelse. Inden han fik øreproblemer havde vi en periode hvor han sov igennem knap 1 1/2 md, men siden væsken på ørerne begyndte at genere ham, plus et par gange med mellemøresbetændelse, gik den gode søvnrytme væk - og det er også ganske forståelsigt.

I den periode vågnede han omk. midnat og ville slet ikke sove igen medmindre han kom over i vores seng, ...


Annonce

... og dette mønster gør sig også gældende nu selvom ørerne igen er kommet i orden og der for vil jeg høre hvilken strategi du vil anbefale ??

Derudover er det desværre også blevet sådan at vores søn slet ikke kan falde i søvn medmindre vi sidder inde på hans værelse indtil han er faldet i søvn og ofte når vi prøver at liste ud så vågner han og rejser sig i sengen og protesterer mod at vi går ud af han værelse. Det er først når han er i dyb søvn at vi kan liste ud og trække døren til.

Jeg håber du kan være behjælpelig med hvad vi kan gøre så vores søn igen lærer at sove igennem på hans eget værelse.

Mange tak for en fremragende brevkasse :-)

Kærlig hilsen
Majbritt

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fed creme til børneeksem

Har dit barn børneeksem, er det vigtigt med en god hudpleje - og fedtcremer med en høj fedtprocent forebygger hudeksem. Hudpleje er vigtigt året rundt, men især i vinterperioden, hvor den kolde luft udtørrer huden ekstra meget, er det ekstra vigtigt med en god creme.

Til både behandling og forebyggelse af børneeksem, er det vigtigt at vælge fed creme fremfor lotion. En lotion indeholder meget vand og fordamper derfor hurtigt fra huden, og giver derfor ikke huden den nødvendige...

Læs mere i Babylex

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce