Brev:
Sove igennem igen efter øreproblemer

Kære Helen
NU får jeg brug for din ekspertise igen. :-) Vores søn på knap 21 mdr har fået dræn i ørerne med stor succes. Vi kan virkelig mærke at have fået en meget mere glad og tilpas søn som også rigtig er begyndt at snakke nu :-)
Vores lille problem er at vi nu igen skal have ham til at sove igennem på hans eget værelse. Inden han fik øreproblemer havde vi en periode hvor han sov igennem knap 1 1/2 md, men siden væsken på ørerne begyndte at genere ham, plus et par gange med mellemøresbetændelse, gik den gode søvnrytme væk - og det er også ganske forståelsigt.
I den periode vågnede han omk. midnat og ville slet ikke sove igen medmindre han kom over i vores seng, ...
... og dette mønster gør sig også gældende nu selvom ørerne igen er kommet i orden og der for vil jeg høre hvilken strategi du vil anbefale ??
Derudover er det desværre også blevet sådan at vores søn slet ikke kan falde i søvn medmindre vi sidder inde på hans værelse indtil han er faldet i søvn og ofte når vi prøver at liste ud så vågner han og rejser sig i sengen og protesterer mod at vi går ud af han værelse. Det er først når han er i dyb søvn at vi kan liste ud og trække døren til.
Jeg håber du kan være behjælpelig med hvad vi kan gøre så vores søn igen lærer at sove igennem på hans eget værelse.
Mange tak for en fremragende brevkasse :-)
Kærlig hilsen
Majbritt
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.
Lur og temperament udfordringer
Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...
10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...
Viden om børn:
Tandbørstning
For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.
Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.
Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.
Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...





