Brev:
Sove igennem igen efter øreproblemer

Kære Helen
NU får jeg brug for din ekspertise igen. :-) Vores søn på knap 21 mdr har fået dræn i ørerne med stor succes. Vi kan virkelig mærke at have fået en meget mere glad og tilpas søn som også rigtig er begyndt at snakke nu :-)
Vores lille problem er at vi nu igen skal have ham til at sove igennem på hans eget værelse. Inden han fik øreproblemer havde vi en periode hvor han sov igennem knap 1 1/2 md, men siden væsken på ørerne begyndte at genere ham, plus et par gange med mellemøresbetændelse, gik den gode søvnrytme væk - og det er også ganske forståelsigt.
I den periode vågnede han omk. midnat og ville slet ikke sove igen medmindre han kom over i vores seng, ...
... og dette mønster gør sig også gældende nu selvom ørerne igen er kommet i orden og der for vil jeg høre hvilken strategi du vil anbefale ??
Derudover er det desværre også blevet sådan at vores søn slet ikke kan falde i søvn medmindre vi sidder inde på hans værelse indtil han er faldet i søvn og ofte når vi prøver at liste ud så vågner han og rejser sig i sengen og protesterer mod at vi går ud af han værelse. Det er først når han er i dyb søvn at vi kan liste ud og trække døren til.
Jeg håber du kan være behjælpelig med hvad vi kan gøre så vores søn igen lærer at sove igennem på hans eget værelse.
Mange tak for en fremragende brevkasse :-)
Kærlig hilsen
Majbritt
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.
Lur og temperament udfordringer
Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...
10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...
Viden om børn:
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





