Annonce

Annonce

Brev:

Hvor længe skal vores datter have blødt brød?


21. juli 2010

Alder:
9 mdr.

Hvor længe skal vores datter have blødt brød?

Hej Helen

Jeg sidder lige og læser dine svar i forhold til madplaner, og bliver meget i tvivl om vores datter får nok.

Umiddelbart vil vi jo sige ja, i det hun er godt i stand:-). Hun er knap 9 mdr, vejer 10,3 kg og måler 75 cm, så hun er en stor, og meget aktiv pige.

Vi har lige haft kampen med hende, og hun sover nu igennem.
Hendes "mad" plan for dagen ser sådan ud.

Vågner ml 06-07.

Morgenmad ca en time efter hun står op - tidligere fik hun havregrød, men vi er blevet nød til at give hende rugbrød med smørost - da hun VIL spise selv. NAN dertil i kop.

Puttes ca 08.30-09 (sover 1 1/2 t)

Middagsmad kl ca 11.
- Rugbrødshapsere med smørbart (leverpostej, ...


Annonce

... torskerogn, makrel, smørost).
NAN i kop dertil.

Ved 13-13.30 tiden, frugt og lidt vand.

Ved 13.30-14 tiden - eftermiddagslur (sover 1 1/2 t)

Ved 15.30-16 tiden, lidt frugt og en ostehaps.

Ved 17.30-45 tiden aftensmad, får efterhånden det samme som os!

Puttetid 150-200 ml NAN (gider ikke vælling).

Når vi går i seng ml 22-24, får hun en flaske NAN og skiftes i sin seng (hun sover mere el mindre imens). Spiser ml. 75-150 ml)

Hun er rigtig god til at drikke vand og tilbydes dette mange gange i løbet af en dag, indimellem måltiderne.

Skal vi gøre noget anderledes???

Hvor længe skal hun blive ved med at have "blødt" brød (bondebrød)?

Venlig hilsen
Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttebehov

Alle nyfødte fødes med en sutterefleks, der både giver dem tryghed og mad og dermed er en livsnødvendig refleks.

Et meget fortidlig født barn kan godt mangle sutterefleks, men det vil ofte være en af de første reflekser man ser hos barnet.

Nogle børn har et stort suttebehov og her kan sundhedsplejersken anbafale at man giver barnet en sut. Andre børn bruger deres sutterefleks ved brystet og foretrækker dette fremfor en "narresut". I princippet skal det lille barn...

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce