Annonce

Annonce

Svar: Pige på 6½ mdr er begyndt at vågne om natten


6. juli 2004

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære trætte mor

Først vil jeg lige sige at du gerne må give din datter et ekstra måltid. Mange børn kan omkring 7 mdr´s alderen godt spise 4 skemåltider i løbet af en dag. Du må også gerne tilbyde hende lidt frugtmos til dessert efter grøntsagsmosen om aftenen og så igen en flaske til natten, som nu.

Du skriver at hun ikke triller og jeg tænker derfor at hun sover uroligt eller vågner fordi hun har svært ved at vende sig selv og søger hjælp til dette?

Det vil derfor være en god idé at du hjalp hende med at trille i løbet af dagen. Med den alder hun har bør hun kunne trille fra mave til ryg og aldersmæssigt, nu her mellem 6-9 mdr, bør hun også trille fra ryg til mave.

Lad hende ligge på maven, hjælp hende med at holde armene ind under kroppen/brystkassen, så armene ikke er i vejen, når hun skal dreje rundt.

Når hun ligger på ryggen, så grib ...


Annonce

... om hendes lægge og bøj knæ og hofte og lad hendes underkrop rulle fra side til side. Prøv også at få hende til at dreje om på siden ved at række hende noget legettøj, som hun skal dreje sig efter.

Du kan købe 'ranglesokker' som vækker interessen for fødderne. Får hun fat i sine fødder, vil hun automatisk begynder at trille fra ryg til side og derfra finde ud af at komme videre om på maven.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Når hun kryber, så støt hendes fodballer, så I hjælper med at frembringe krybevægelser. Lad hende også hoppe på jeres skød og giv hende luftture, hvor I svinger hende frem og tilbage, mens I holder hende under maven. Brug også jer selv og lad hende bevæge sig rundt på jer, imens I ligger på gulvet. En tur i svømmehallen er også altid godt.

Håber at lidt ekstra mad og det at hun begynder at trille vil hjælpe jer lidt videre frem. Held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce