Annonce

Annonce

Svar: Ferie og ophold udendørs


25. juni 2010

Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Transport og ferie.

Kære Dorte

Din lille dreng må gerne være med udenfor og han kan sagtens tåle at komme ud :) Han bør dog ikke være i solen, men skal være under et skyggefuldt træ, en haveparasol, et solsejl eller lignende, så solens stråler ikke kan ramme ham.

Bomuldstøj er bedst, han skal kunne komme af med varmen og det kan være en god idé at give ham en bluse med langt ærme og et par tynde bomuldsbukser på. Hvis det er rigtig varmt, kan det være en god idé bare at bruge en bodystocking og måske lidt strømper på fødderne, hvis han virker perifert kold (mange børn får lidt kolde fødder og hænder, så kontroller altid ved at mærke ham i nakken).

Han må gerne ligge på et vattæppe, sine dyne eller lignende på græsset og vil nyde f.eks. at ligge og kigge på træets blade der bevæger sig i vinden. Du kan også bruge madrassen fra barnevognen på tæppet, så får du lidt ekstra isolering, hvis du skønner jorden stadig er lidt ...


Annonce

... for kold :)

Det anbefales at man så vidt muligt holder sig indendøre mellem kl. 12-15 fordi solens stråler er skarpest der. Men generelt skal han jo slet ikke i solen. Solcreme og dækkende tøj kan være nødvendigt, hvis du går med ham i en bæresele og vær her også opmærksom på at han skal have en hat med skygge i både panden, over ørerne og i nakken. Han må gerne komme med ud, men tåler ikke solen.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Hvorvidt han reagerer på de mange nye indtryk og om det bliver for meget eller noget han bare nyder - det må tiden vise. I må prøve jer lidt frem og se hvad der sker, hvordan han har det med det. Da han er født lidt før tid, vil han måske reagere mere voldsomt på det og det kan hurtigt blive for meget - modsat, så beskriver du også en dreng der gerne vil følge med og som faktisk nyder når der sker noget omkring ham. Så jeg synes I er nødt til at prøve jer lidt frem.

Rigtig god sommer og fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om transport og ferie:

6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.

I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!

Mor til pige født 4 uger for tidligt


Annonce