Annonce

Annonce

Brev:

Appetitspring - skal jeg give mere pr. flaske?


23. juni 2010

Alder:
2 mdr.

Appetitspring - skal jeg give mere pr. flaske?

Kære Helen.

Min datter er nu 7 uger og vejede for 2 uger siden 4400 gram. Jeg har ikke haft hende vejet siden, men vil gætte på hun vejer tæt på 5 kg. nu. Hun er flaskebarn.

Mit problem er, at hun for tiden er meget pyldret og sover uroligt. Jeg tænker det måske kan være appetitspring da hun spiser oftere end hun plejer og mere. Hun har her til aften spist 300 ml. på to timer!

Normalt plejer sulten at melde sig efter 3-4 timer, men nu bliver ...


Annonce

... hun urolig og søgende efter 2-2 1/2 time, og spiser uden problem de ca 160 ml. der er i flasken.

Hun får i øjeblikket 160 ml. pr flaske, og jeg synes jo det virker som meget i hendes lille mave. Hun gylper lidt i forbindelse med en bøvs, men ikke som om hun har fået for meget. Jeg har endda bemærket at hun ikke gylper så meget som hun plejer.

Betyder dette at jeg skal til at give min lille pige mere pr. flaske, eller er det bare en fase?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Søskende

Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:

- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...

Læs mere i Babylex

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Fantastisk hjemmeside, fantastiske bøger og fantastiske meninger!

Kærlig hilsen
Mor til Elias, 7 måneder.


Annonce