Annonce

Annonce

Svar: Hvorfor vil han ikke sove


30. juni 2004

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære M.B og T.H

Jeg kan godt forstå at I er ved at være trætte, men det må Mikkel så sandelig også være.

Man kan sige at så længe han er spæd, så er det naturligt at have behov for amning og tæt kontakt. Det har givet ham tryghed at være 'omsluttet'. Dertil kommer at det jo er sådan det har været hele hans liv, det er det mest trygge han kender, det er det han har lært, at sådan falder man i søvn. I kan derfor ikke få udfra at I kan ændre dette lige fra den ene dag til den anden, men naturligvis kan det lade sig gøre. Det tager bare lidt tid og kræver en masse tålmodighed og omsorg.

I skal sørge for at give Mikkel en ny vane, en ny rutine, som med tiden vil blive det genkendelige og det der giver tryghed fremover.

I skal også sørge for at han får nok at spise. Umiddelbart lyder det som om at han tager en forholdsvis stor del af sit behov hos mor. Amning er også rigtig godt, men med den alder han har nu, er der ernæringsmæssigt ikke grund tilat amme om natten. Der kan dog stadig være et tryghedsbehov i det.

Han må godt få 3-4 måltider skemad dagligt. En plan kunne se således ud:

Morgen: bryst
Formiddag: grød
Frokost: grøntsagsmos med kød eller fisk
Eftermiddag: grød og evt bryst
Aften: Grøntsagsmos med kød eller fisk og evt. frugtmos til dessert
Sen aften: bryst

Prøv at kigge både på ham, men også på ...


Annonce

... klokken og prøv at indføre faste sove tider. F.eks. fast at sove ved 9.30-10´tiden om formiddag, efter grødmåltid. Kør gerne en tur med ham fast på dette tidspunkt. I hvert fald i en periode, så dette hører med til putteritualet.

Indfør igen en fast putning, igen gerne i barnevogn, som det passer ind i forhold til grødmåltidet (det kan gives før eller efter turen, som du bedst vurderer).

Han har en fantastisk evne til at kunne holde sig igang ved at power-nappe og det vil være langt mere hensigtsmæssigt om du kan få ham ind i en rytme med at sove længere tid af gangen og så to lure i løbet af dagen. Jeg tror umiddelbart at hans rytme om aftenen også vil ændre sig, hvis du får ændret soverytmen om dagen og samtidig får ham øget i mad.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Sørg også for at der ikke rumsteres for meget om aftenen. Det er bedre at tumle rundt og være aktiv i løet af dagen, så han er fysisk træt om aftenen. Måske skulle du prøve at lægge hans bad på et andet tidspunkt.

Brystet en gang i timen natten igennem, er en vane, men måske også et sult behov som forhåbentligt ændrer sig i takt med at du får givet ham andet og mere mad i løbet af dagen. Bryst en gang i løbet af natten kan være okay i forhold til hans alder, men mælken skal ikke fylde så meget at den tager pladsen op for fastere og dermed mere mættende føde.

Fortsat held og lykke med ham.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tidlig født

Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.

Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.

Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.

Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...

Læs mere i Babylex

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce