Svar: Kan jeg allerede være gravid igen?
Kære Bijan
Hvor gerne jeg end ville, så kan jeg desværre ikke svare på om du allerede er gravid igen ...
Jeg synes faktisk du skal prøve at bede din læge om at få en henvisning til en gynækolog og drøfte dette med ham/hende. En gynækolog vil for det første kunne scanne din livmoder og se om alt ser ud som det skal og måske også kunne se om du evt. er gravid ... og gynækologen vil også kunne vejlede dig omkring en evt. ny graviditet.
Omkring uge 6 vil man normalt kunne se hjerteblik, hvis man scanner dig og der er et lille foster derinde. Efter uge 8, vil risikoen for en spontan abort falde, hvis man først har set hjertet slå. Det skyldes at netop det at hjertet slår, er det mest essentielle for fosterets videre udvikling.
Når man efter uge 8 har set hjertet slå, vurderes det at chancen for at graviditeten gennemføres ligger på mellem 95-97%.
Nu hvor du planlægger at blive gravid (og ...
... måske allerede er gravid igen), så skal du huske at spise 400 mikrogram Folinsyre dagligt - Folinsyre nedsætter risikoen for, at
barnet bliver født med misdannelser af rygmarven (neuralrørsdefekt).
Spis også D-vitamin dagligt, det anbefales at tage 10 mikrogram D-vitamin dagligt gennem hele graviditeten. Kroppen bruger D-vitamin til at optage og omsætte kalk, hvilket er vigtigt for barnets vækst og knogleudvikling og også for dine egne tænder og knogler :)
Jerntilskud anbefales fra 10. graviditetsuge ...
Undgå også alkohol og rygning, spis efter de 8 kostråd, hold dig aktiv i mindst 30 minutter om dagen, spise masser af fisk, gerne flere gange om ugen, drik mælk eller spis yoghurt (½ liter dagligt).
Jeg håber og krydser fingre for at du er gravid igen, eller at du bliver det snart - det lyder som om at I glæder jer rigtig meget :)
Rigtig meget held og lykke fortsat og rigtig god sommer!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Viden om børn:
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Prævention - efter fødsel
Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.
Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.
I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder



