Annonce

Annonce

Brev:

Madplan og vægtøgning


14. juni 2010

Alder:
12 mdr.

Madplan og vægtøgning

Hej Helen,

Det er lang tid siden vi sidst har skrevet og det går bare super godt her. Min datter lige fyldt 1 år, hun går (tog første skridt da hun var knap 11 måneder), begynder at efterligne os (siger f.eks. "hej" når hun holder en telefon op til munden) og er glad og tilfreds i dagpleje. Hun elsker at lege udenfor og sammen med de andre børn.

Hun sover godt i løbet af natten i sin egen seng på eget værelse fra kl. 20 - 6.30. Så tager hun et lur fra kl. 8-9 og så sover hun mellem 2-3 timer til middagslur fra kl. 12.

Men jeg kunne godt tænke mig at få en slags madplan med forslag til hvad hun kan spise nu som 1-årig. Hun er stadigvæk ikke særlig ...


Annonce

... stor. Hun var 76cm og 8400g til et-års undersøgelsen hos lægen. Han var ikke bekymret sagde han, men at vi ville tjekke op på det til 15-måneders vaccinationen. Jeg er derfor ikke skiftet til letmælk endnu, men hun får letmælk i dagpleje da alle de andre børn er ældre og hun kan ikke nå at drikke en hel liter selv. Jeg har lidt mme tilbage og det får hun så stadigvæk blandet i sin havregrød om morgenen.

Skal vi gøre andet for at hun tager lidt mere på, eller kommer det af sig selv? Jeg tænker det måske også har noget at gøre med at hun er så aktiv og vil helst gå overalt, og dermed brænder mange kalorier.

Jeg ser frem til at høre fra dig.

Hilsen,
Michelle

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så er jeg tilbage i klubben igen, for nu er barn nummer to kommet til, og med ham nye udfordringer, for ingen børn er jo ens ;-) Og jeg trænger til lidt professionel hjælp fra en sundhedsplejerske, der ikke er bange for at have en mening.

Hilsen mor til to drenge


Annonce