Annonce

Annonce

Svar: Aktivering 6 mdr


14. juni 2004

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Hej med dig

Det lyder bestemt ikke som om at I gør noget forkert, tværtimod, så lyder det som om at du er meget opmærksom på din søns behov og signaler:o)

Du har ret i at det heller ikke er nogen skade til at få lov at ligge og kigge rundt og fordøje de forskellige indtryk. Og det at blive lidt gal eller brokke sig, er i orden for et barn på 6 mdr. Netop at blive lidt bred, giver lidt ekstra kræfter, kroppen bevæges og pludselig finder han ud af at han kan noget han ikke før har kunne.

Du skal derfor vurdere om det 'bare' er brokkeri eller om han er ulykkelig. Ved almindelig brokken, behøver du ikke være over ham med det samme, men er han ulykkelig skal han naturligvis tages op og trøstes eller hjælpes til at komme videre.

I alderen 6-9 mdr kan du stimulere hans følesans ved at lægge ham på forskelligt underlag og lade ham røre ved forskellige materialer. Giv ham klodser, bolder osv. af forskellig vægt, størrelse og materiale så han har mulighed for at bruge sine hænder. Brug dine egne hænder og syng sange hvor du bruger fakter med dine hænder, så han kan se på dine hænder og følge dine bevægelser.

Når ...


Annonce

... han ligger på maven så læg dig foran ham og lok ham til at pludre og bevæge sig, syng og brug mimik. Flyt legetøjet lidt uden for rækkevidde, så han bliver nødt til at flytte sig efter det. Hjælp ham med små puf, så han kommer omkring.

Lad ham sutte på forskelligt, sørg selvfølgelig for at holde legetøj rent, en det er en god erfaring at smage og undersøge med mund og læber. Brug også hyppigt et spejl, hvor han kan se sig selv. Leg titte-bøh hvor han gemmes bag en stofble og du langsomt trækker den hen over hans ansigt.

Når det er vejr til det, så tag ham med ud. lad ham ligge på et tæppe på græsset og lad ham mærke vinden i håret.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Brug dig selv og lad ham bevæge sig rundt på dig. Giv ham luftture, hvor han får en oplevelse af at flyve og mærker at det kilder i maven.

Legetøj: Rangler, bidedyr, tøjdyr, kantet bold med huller, bold af stof, badebold, bold med vand, aktivitetscenter, køkkenting (grydeskeer, piskeris), bagepapir til at krølle sammen (vær naturligvis opmærksom på at han ikke spiser det), stor fløjte og andet som kan spille og måske blinke, trækkedyr.

God fornøjelse og held og lykke med ham.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.

Lav og høj arousal?

Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mælkedranker

Nogle børn drikker så meget mælk, at det tager pladsen op for den egentlige mad. Disse børn kalder man for mælkedrankere.

De første 6 måneder vil det lille barn naturligt leve af mælk, men i takt med at barnet bliver ældre, begynder at spise mere og mere rigtig mad, så er det vigtigt, at mængden af mælk skrues gradvist ned. Hvis barnet gennem for lang tid lever mest af mælk, vil barnet kunne komme til at mangle vigtige næringstoffer - som naturligt indtages via en almindelig sund...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar, som kom langt hurtigere end forventet :)

Dejligt, tak
Christina


Annonce