Annonce

Annonce

Brev:

Kræsen dreng?


5. juni 2010

Alder:
6 mdr.

Kræsen dreng?

Kære Helen.

Jeg har brug for at høre din mening om min søns spisevaner. Han er en stor (over 10 kg) dreng på 6 måneder.

Jeg er bekymret fordi han afviser grød/øllebrød (øllebrød går lidt bedre end grød), grøntsagsmos og flaske (både min mælk og mme), mens tykmælk, frugtmos og mit bryst er sikre ”hits”.

Vores dag ser således ud:

5.30-6.30: Vågner, får det ene bryst – sover evt. lidt videre.

Det skal siges, at han, når han får bryst, spiser ca. 5 min. pr. bryst – og han må virkelig suge igennem, for han kan sagtens klare en dag kun med bryst på denne måde – jeg kan jo heller ikke tvinge ham til at sutte mere end han selv vil…
Men han tilbydes altså kun det ene bryst på dette tidspunkt for at give plads til grød/øllebrød i maven senere. Måske skulle jeg slet ikke tilbyde brystet her? Er dog bange for, at han vil blive meget utilfreds, hvis han ikke får bryst, lige når han vågner.

Ca. 7.00: Tilbydes øllebrød eller grød med frugtmos – spiser måske 5-6 skeer, og virker så uinteresseret. Vil gerne spise ren frugtmos, men er det ikke en dårlig vane at give ham?

8.00-9.00: Får det andet bryst og lægges ud til formiddagslur. Sover 1-2 timer.

9.30-10.30: Vågner fra lur og får tykmælk med frugtmos, når han virker sulten. Dette er absolut dagens mest succesrige måltid.. Prøver helt at undgå at give ham bryst på denne tid af dagen, fordi jeg så på sigt kan være lidt væk hjemmefra i dette tidsrum. Det er også derfor han får tykmælk med frugtmos – det er han gladest for, så det kan give hans far en chance for at mætte ham (han vil slet ikke have flaske – kun med vand i, hvis det er varmt i vejret). Det skal dog siges, at han højst får en ½ dl. tykmælk om dagen. Man må ikke give mere i denne alder, vel?

12.00-13.00: Puttes til middagslur. Sover 45 min-1½ time.

13.00-14.30: Vågner fra lur. Er meget sulten – får det ene bryst. Tilbyder vi ham ...


Annonce

... grød/mos først, bliver han meget ked af det – der er som om, han kun kan overskue brystet, når han er så sulten.

15.00-17.30: Tilbydes grød, men spiser kun 3-4 skeer, før han virker utilfreds/uinteresseret. Puttes til dagens sidste lur efter at have spist fra mit andet bryst. Sover ½-1½ time.

18.00-18.30: Vågner. Her er jeg meget i tvivl- skal jeg tilbyde brystet eller ej, før han skal have grøntsagsmos? Har prøvet begge dele uden entydigt resultat. Han tilbydes mos af gulerod, broccoli, blomkål el.lign. Har en del gange kastet op af kartoffelmos, så det giver vi ham ikke mere…, selvom det sikkert mætter mere. Han spiser igen meget lidt – 3-4 skeer. Det er ret frustrerende – dels vil jeg rigtig gerne have, at han kommer godt i gang med den ”rigtige” mad, og dels bruger jeg jo en del tid på at tilberede den bedste hjemmelavede og økologiske mad til ham. Tilbydes han tykmælk på denne tid af dagen (det har vi prøvet 1 gang), spiser han meget mere. Efter aftensmaden kommer han i bad.

20.00-21.00: Får bryst – tilbydes begge bryster, for at han skal blive godt mæt. Puttes til natten.

Nat: Vågner 1-2 gange i løbet af natten og ammes (klokken 02.30, eller klokken 24 og klokken 04). Jeg tilbyder begge bryster om natten.

Jeg er jo glad for, at han gerne vil have tykmælk om formiddagen, så kan jeg jo begynde at være væk hjemmefra i lidt mere end 1-2 timer (som hidtil).
Men min bekymring går på, at han ikke vil have den ”rigtige” mad.

En helt anden sag er, at vi er inviteret til bryllup hos en af mine gode veninder om ca. 3 måneder. Vi skal altså have ham passet fra ca. klokken 15 og nok frem til næste morgen. Men det går jo ikke, hvis han stadig ikke vil have flaske eller spise sin aftensmad. Måske bekymrer jeg mig for tidligt,
der kan jo ske meget på 3 måneder, men jeg er jo også nødt til at svare på invitationen i god tid…

Med venlig hilsen
Sussie.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex

Madras til barnevogn

En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.

Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tak for dine sidste meget brugbare svar – de har været en rigtig god hjælp og inspiration i hverdagen. Så tak for det!

1000 tak for en super brevkasse – glæder mig altid til at høre dine tanker og svar.

Kærlig hilsen den glade mor.


Annonce