Svar: Panikanfald i forbindelse med at falde i søvn
Kære Rikke
Tillykke med at I har fået en lillebror :)
Det lyder som om at din dreng har en meget aktiv mororefleks, som naturligt sætter igang, hver gang han skal til at falde i søvn, hvorved hans lille krop kommer med et spjæt og han bliver forskrækket og græder. Mit umiddelbare forslag er derfor at du skal prøve at svøbe ham, så han rent fysisk bliver holdt sammen.
Det at være svøbt, altså rigtig svøbt, som en lille pakke, med hænderne ind til kroppen, vil gøre at hans moro-refleks ikke bliver så voldsom, han vil bedre kunne samle sig og finde ro. Lidt ligesom du beskriver, når han ligger i dine arme og mærker roen fra dig - det virker, det hjælper ham (også selvom det nogle gange tager lang tid), svøbet vil give ham lidt det samme men han vil blive omsluttet af et klæde og ikke at dine arme. Det vil også gøre skiftet mellem din favn og ned i lift, barnevogn, seng - hvor du nu vil have ham til at sove - lettere :)
Start med at give ham mælk, bøvse, pludre med ham osv. Derefter skifter du ham, så han er sikker på en tør numse og har det godt, så svøber du ham og så ammer du ham igen - altså imens han er svøbt. Først herefter skal han så puttes ned at sove og han skal ikke være vågen, men halvtsovende, når du putter ham fra din favn og ned, hvor han skal sove.
Se på hans øjne og lyt til hans vejrtrækning. Læg ham fra ...
... dig, når du fornemmer at vejrtrækningen er blevet roligere, langsommere og når du kan se at han er lige ved at falde i søvn og endnu ikke sover tungt, han misser med øjnene, de kører rundt i hovedet, han har tydeligt svært ved at fokusere og er på balancen mellem at være vågen og lige ved at overgive sig til søvnen. Lige præcis her, hvor han er vågen nok til at registrere at du flytter ham og træt nok til at sove videre, lige her putter du ham stille og roligt fra din favn ned i egen seng. Ikke før.
Bliv lidt hos ham, hold dine hænder roligt på ham, så han fornemmer at du stadig er der. Lad dine hænder have lidt vægt på hans krop, så der er lidt tyngde, vug ham blidt imens han ligger ned, stille og rolige, rytmiske bevægelser - hold ham i hånden, hold hans hænder ind til kroppen, så du hjælper ham med at finde fysisk ro - hvad du nu fornemmer at han har det bedst med. Ligger han i liften, så prøve at svinge liften lidt, ligger han i barnevognen, så prøve at vugge denne lidt - det vil måske på sigt også hjælpe ham til at kunne sove i sin barnevogn selvom storebror skal hentes.
Læs også bogen "Svøb dit barn" af Kirsten Sellin, i den kan du se hvordan du svøber ham rigtigt og læse om, hvordan du i øvrigt kan hjælpe ham til større ro, når han skal overgive sig til søvnen og i det hele taget :)
Rigtig meget held og lykke fortsat :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
Viden om børn:
Peanuts og børn
Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.
Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











