Annonce

Annonce

Brev:

Problematiske aftensmåltider


26. juni 2004

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Problematiske aftensmåltider

Hej

Ja nu skriver jeg igen.

Min datter Dicte er 14 måneder og trives rigtig fint, både herhjemme og i dagplejen. Vi har bare nogle problemer omkring aftenmåltiderne. Dicte vil rigtig gerne selv både spise og drikke, og det går rigtig godt med selv at drikke og hun spiser som regel også fint selv, undtagen ofte til aften. Der ender maden alle andre steder end i munden. Vi har både prøvet at lade hende bruge gaflen og så hjælpe lidt til og lade hende spise med fingrene (som hun ellers gør til andre måltider) men intet hjælper. Hun gider heller ikke blive madet.

Vi prøvede i en periode at erstatte den varme mad ...


Annonce

... med rugbrød istedet, det gik også fint en periode, men nu vil hun hverken spise rugbrød eller varm mad. Vi prøver jo at sætte grænser for hende og lader hende vide at vi ikke vil have hun leger med maden, men indtil videre uden den helt store succes. Jeg har svært ved at finde ud af om hun helt forstår og hvad konsekvensen evt skal være (jeg har det ikke godt med at fjerne maden, da jeg ikke er sikker på hvor meget vi kan forvente af hende på nuværende tidspunkt).

Pt er det ikke særlig hyggeligt at spise, da tiden går med at prøve at holde så meget mad/vand som muligt på tallerkenen/i koppen.

Med venlig hilsen
Sanne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babysvømning

Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.

Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...

Læs mere i Babylex

Sikkerhed i hjemmet

Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.

Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.

Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.

Gå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce