Svar: Ændrede sovevaner
Kære Christina
Man oplever nogle gange at børn netop i 8, 9, 10 måneders alderen har en periode hvor de sover mindre end man gennemsnitligt vil forvente. Det handler ofte om at de udvikler sig rigtig meget i den periode og har en utrolig stor lyst til at opleve og finde ud af verden - så de har simpelthen for travlt til at sove :)
Det er vigtigt at holde fast i at din datter fortsat får to lure dagligt, fordi det at hun sover, også selvom det er kortvarigt gør at hun får bearbejdet nogle af sine oplevelser og derved lærer hun også. Det er først, når hun sover at de ting hun oplever bliver lagret - det er blandt andet derfor man siger, at man bliver klogere, når man sover.
Når hun sover sine 2 små lure i løbet af dagen, så styrkes hendes immunforsvar ...
... også og hendes overskud til at lege, kunne være sammen med andre og lære om dagen er betydeligt større.
Hvis hun ikke får sine powernaps, så bliver hun irritabel, hun giver let op, hun leger dårligere og får en unødig dårlig dag.
Din opgave er derfor at sikre hende to lure dagligt, som hun nu viser behov for evt. trille hende med barnevognen, for at holde hende sovende til middagsluren - og så må du acceptere at hun lige nu sover lidt mindre end gennemsnitligt forventet. Du må tro på at hvis hun har brug for søvnen, så vil hun sove lidt længere og når hun vågner, tydeligt virker glad og parat til at lege igen, så er det fordi hun har sovet det hun lige umiddelbart behøver :)
Så ro på, hun lyder til at være en pige der trives fint.
Fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Salg af modermælk
Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.
Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.
Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.
Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









