Annonce

Annonce

Svar: Spisning, mad i stykker fremfor mast


10. maj 2010

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære MOR

Tak for dit brev :)

Jeg synes umiddelbart det lyder meget fint det du fortæller. Det er helt naturligt at børn i 9 måneders alderen spiser små hapsere (på størrelse med ½ to krone, nogle måske endda mindre) og stadig har brug for moset mad ved siden af.

Det at tygge maden, føre det over i siden af munden, bruger gummerne til at kværne maden med og bruge tungen til at føre det tilbage til svælget og tygge det, når det har den rette konsistens, det er svært og kræver masser af øvelse. Børn i din drengs alder vil naturligt bruge enorm energi på at tygge og findele deres mad og ofte bliver de for trætte før de egentlig har fået mad nok. Derfor anbefaler jeg altid at man ikke kun giver hapsere men giver barnet både og - altså både hapsere og moset mad. Og det kan jeres dreng også sagtens få i vuggestuen :)

En plan for dagen til et barn på 9-10 måneder ser således ud:

Tidlig morgen 05: Flaske og sover videre

Morgen 7.30: Havregrød, vand, mme eller sødmælk af kop

Formiddag 9: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt og frugtmos

Formiddagslur

Frokost 11.30: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg, suppleret med små stykke frikadelle, godt kogte pastaskruer, lidt rejer, muslinger, ½ hårdkogt æg osv. og suppleres derudover ofte med grøntsagsmos med kød eller fisk (hjemmelavet eller mos fra glas), vand af kop.

Middagslur

Eftermiddag 15.30-16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, en lille portion tykmælk med rugbrødsdrys, revne æbler eller lignende, vand af kop

Aften 18: Familiemad, risretter, pastaretter, kød eller fisk, grøntsager, sovs osv. Der gives f.eks. ...


Annonce

... kartofler moset med sovs og så frikadelle i små stykker. Igen altså begge dele og også gerne lidt at sidde med i hånden at gumle på selv. Vand, mme eller sødmælk af kop.

Suppleres evt. med en godnatgrød som en del af putteritualet, så du er sikker på at han ikke går sulten i seng.

Flaske og puttes til natten 19.30-20

Så for mig at se så lyder det super at mose grøntsager, kartofler osv. med en gaffel og give ham små hapsere af forskellige fødevarer ved siden af.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

At han spytter det ud, behøver ikke handle om at han ikke kan lide det eller ikke kan finde ud af at tygge det, det kan ligeså godt handle om at han også undersøger maden på en anden måde nu og det er spændende at tage det ind og ud af munden. Det vigtigste er at han spiser, smager på det og har lyst til det - det skal I holde fast i.

Mit råd er altså at I bliver ved med at servere lidt forskelligt og holder fast i at han naturligvis ikke skal leve af blendet mad, men skal have små hapsere, som så kan suppleres med lidt most med en gaffel som nu :)

Jo mere forskelligt I kan give ham jo bedre er det, jo mere forebygger I kræsenhed senere og som du skriver, så mangler han jo ikke noget, han tager fint på og udvikler sig godt - så ro på :)

Hvornår han kan spise en kartoffel skåret i stykker - det er forskelligt, nogle børn kan uden problemer med den alder han har nu, andre børn først om et par måneder. Pyt med kartoflerne, så kan han sikkert spise noget andet ... Prøv også med godt kogte pastaskruer, kogte ærter, majs eller lad ham øve sig med lidt rosiner - det er helt fint.

Håber du hermed har fået lidt ro med på vejen, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Calcium

Calcium findes hovedsagligt i mælkeprodukter, herunder modermælk og modermælkserstatninger.

Calcium er vigtigt til opbygning af skelettet og er derfor af stor betydning for børn, der naturligt skal vokse meget. Hvis barnet ikke får calcium nok, vil der frigøres calcium fra skelettet for at opretholde koncentrationen af calcium i blodet.

Børn der ammes eller får flaske får dækket deres behov for calcium derigennem og det anbefales at børn får modermælk eller...

Læs mere i Babylex

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce