Annonce

Annonce

Svar: Rod i rytmen - 9 mdr.


10. maj 2010

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære MOR

Børn vil naturligt i 9 måneders alderen normalt have behov for 3 flasker dagligt og ofte får din dreng kun 2 - heraf ønsker du at komme af med den ene ... jeg tænker derfor at du har lidt for store forventninger til din drengs behov for flaske :)

I 10 måneders alderen vil 2 flasker ofte være nok - faktisk de to flasker din dreng får lige nu - flaskerne vil ofte ligge aften og sen aften eller aften og meget tidlig morgen. Sammenlagt har han brug for 400ml mme dagligt for at være dækket ind med jern til han bliver 12 måneder. Det vil ofte være 2 flasker a ca 200ml og derudover vil han naturligt få ekstra mælk via mælk i maden i løbet af dagen.

Planen for dagen ser umiddelbart fin ud, men det kunne altså godt gøre en forskel at du gav ham mere flaske - ikke om dagen, men netop på ydertidspunkterne. Faktisk vil jeg anbefale dig at du giver ham en flaske inden han puttes til natten og så igen omkring midnat - enten inden du selv går i seng, det man kalder for et drømmemåltid som han spiser mere eller mindre i søvne, hvorefter han så sover til næste morgen tidlig - eller at du giver ham en flaske til putning og så igen, når han vågner af sig selv omkring kl. 01 og derefter kan han så sove til næste morgen tidlig og starte dagen med grød.

At få en flaske sen aften ...


Annonce

... kunne godt gøre en forskel hos jer og være medvirkende til at han sover mere roligt om natten og når han bliver 10 måneder kunne de to flasker måske med fordel ligge netop aften og sen aften istedet for aften og tidlig morgen ...

At han varierer sin rytme, så han nogle gange sover lang formiddagslur og kort middagslur og andre gange gør modsat lyder helt okay. Han lyder til at trives med dette og da vuggestuen er meget fleksibel omkring børnenes rytme og putter dem individuelt så burde det ikke give problemer.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hans alder og udvikling spiller naturligt også ind og vil påvirke hans søvn. Han er jo i separationsfasen og det betyder at han blandt andet har en stor motorisk uro i kroppen, han har rigtig svært ved at finde fysisk ro, når han skal sove og derudover har han ekstra stort behov for at se dig, for at vide at han ikke er alene, at du ikke har forladt ham. Derfor vil børn i denne alder godt kunne vågne, ikke fordi de behøver mælk eller mere mad, men fordi de enten får sig lagt i stillinger de ikke kan komme væk fra, eller fordi de har brug for at mærke at I er der, at de ikke er alene.

Så udvikling og alder spiller altså også ind - men hos jer også måske et reelt behov for at få en flaske sen aften ... :)

Håber du kan bruge mine tanker videre, fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for altid lange og fyldestgørende svar.

Lone og Claus fra København


Annonce